Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu
.

Cloud Server Linux

Nápověda > Cloud Server Linux
 • Server snapshot

  Snapshoty pro bezpečné změny uvnitř OS serveru

  Před jakoukoli větší aktualizací VPS nebo některé jeho součásti, je vhodné si uložit stav celého systému, pro případ, že se něco nepodaří. Přesně k tomu slouží snapshoty v našem Centru administrace.

 • Co je to Cloud a proč ho využívat

  Co je to Cloud a proč ho využívat

  Cloud hosting používá online virtuálních serverů, které lze podle potřeby vytvářet, modifikovat a mazat. Zdroje, jako jsou CPU a paměť, alokuje cloudovým serverům fyzický server, který je hostí, a může být nakonfigurován podle toho, jaký se zvolí operační systém a další software. Cloud hosting se může použít pro hostování webů, odesílání a ukládání emailů, nebo k distribuci webových aplikací a jiných služeb.

 • Změna parametrů serveru

  Změna parametrů serveru

  Proces navyšování parametrů serveru je zcela automatizovaný a změnu konfigurace VPS můžete provádět přímo v Centru administrace. Samotný proces navýšení parametrů ve většině případů zabere pouhých pár sekund.

 • Jak rozšířit disk v OS Linux

  Jak rozšířit disk. oddíl v OS Linux

  Po navýšení velikosti HDD je třeba oddíl (partition) daného disku manuálně rozšířit. Stačí postupovat dle následujícího návodu.

 • Serverová konzole

  Serverová konzole

  Konzole slouží k přímému spojení s vaším serverem bez nutnosti použití softwaru jako je Putty, terminál atd. Naleznete ji ve vašem Centru administrace u všech Linux serverů s vlastním root přístupem.

 • Zabezpečení SSH přihlašování

  Zabezpečení SSH přihlašování

  Protokol SSH může kromě jména a hesla používat k přihlašování RSA/DSA/ECDSA klíče. Identita uživatele je prokázána kryptograficky a použití privátního klíče je navíc chráněno heslem. Serveru potom své jméno a heslo neposíláte. Zabezpečení přihlášení na server je výjimečně důležité, protože při prolomení přihlášení bude vás server kompromitován a pravděpodobně zavirován.

 • Instalace SSL certifikátu

  Instalace SSL certifikátu

  Pro úspěšnou instalaci SSL certifikátu dle návodu potřebujete Linuxové VPS. To si můžete zřídit za méně než minutu na Zoner Cloudu. Operační systém našeho modelového serveru je Debian ale návod můžete použít i pro deriváty Debianu, jako je například Ubuntu server. Předpokládáme, že na serveru již máte nainstalovaný balík s Apachem a balík OpenSSL.

 • Instalace panelů pro správu serveru

  Instalace panelů pro správu serveru

  Méně pokročilí uživatelé, kteří nechtějí provádět kompletní správu serverů přes terminál, si mohou ušetřit práci pomocí tzv. webových administračních panelů. Ty slouží k provádění úkonů souvisejících se správou serveru, které administrátor jinak provádí manuálně, ve webovém rozhraní. Panely umí spravovat webové servery, uživatelské účty, databáze, FTP, DNS a podobně.

 • Jak zlepšit zabezpečení SSL certifikátem

  Jak zlepšit zabezpečení SSL certifikátem

  Když na váš server nastavíte SSL certifikát, tak začnete chránit návštěvníky proti odposlechu. SSL certifikát je však pouze nástroj zabezpečení a je na vás, jak dobře ho budete používat. Pro vysokou míru bezpečnosti a stav, kdy bude certifikát využit účelně a web bude skutečně bezpečný, je třeba provést několik nastavení. Výchozí nastavení serveru není dostatečně bezpečné a je nutné ho upravit.

 • Instalace FTP serveru Proftpd

  Instalace FTP serveru Proftpd

  FTP server je služba pro přenos dat na server. Používá se pro nahrávání souborů webových prezentací a CMS systémů. Služba používá přihlášení a heslem a je častým cílem útoků na servery. Po prolomení hesla může útočník na vás server nahrát malware a dostat ho do stránek. Zabezpečení SSL certifikátem, které je v návodu uvedeno, nemusí být dostatečné, protože útočníci heslo mohou prolomit.

 • Základní konfigurace Apache

  Základní konfigurace Apache

  Apache HTTP Server je softwarový webový server s otevřeným kódem pro GNU/Linux, BSD, Solaris, Mac OS X, Microsoft Windows a další platformy. V současné době dodává prohlížečům na celém světě většinu internetových stránek (Wikipedia). Pokud se rozhodnete na svém serveru provozovat webové stránky, bude Apache logická volba.

 • Základy práce s SSH

  Základy práce s SSH

  Přihlášení na váš server pomocí SSH protokolu jsme probrali v prvním návodu. Pro připomenutí si zopakujme základní informace. Pro práci s SSH nepotřebujete na Linuxu a Mac OSX žádný dodatečný software, můžete použít terminál systému. Ve Windows SSH klienta potřebujete a doporučuji program PuTTy. V (emulátoru) terminálu se na server připojíte příkazem ssh root@IPserveru.

 • První kroky s novým linuxovým serverem

  První kroky s novým linuxovým serverem

  Váš nový linuxový server je připraven a čeká, až se k němu připojíte. V návodu si ukážeme první kroky v jeho správě. Linuxový server postrádá grafické prostředí (GUI), na které jste zvyklí z desktopových operačních systémů. Ke své práci ho nepotřebujete a vše dokážete nastavit přes terminál. Připojení k serveru probíhá přes protokol SSH. Na server se připojujete pomocí přístupových údajů správce, které jste od Zonercloudu obdrželi.

 • Výběr varianty a HW parametrů - Linux server

  Výběr varianty a HW parametrů - Linux server

  Ne vždy je jednoduché pro Vaše účely jednoznačně určit vhodnou variantu služby Cloud Server. Před samotným objednáním VPS serveru je potřeba si zvolit její správnou variantu nejenom z hlediska výkonu, ale i z pohledu administrace, SW licencí a dalších možností nastavení serveru. Vše je dáno především náročností provozovaných aplikací, počtem webových projektů a jejich návštěvností.