Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Bezpečnější a rychlejší web? Aktualizujte PHP!

Skriptovací jazyk PHP je stále nejpoužívanější programovací jazyk současnosti, proto se neustále vyvíjí. Vývojářům jsou v pravidelných intervalech poskytovány hlavní i menší aktualizace. Vysvětlíme si, proč byste měli PHP pravidelně aktualizovat, jakou roli hraje oficiální podpora a jak lze změnit PHP verzi v naší administraci.

Proč byste měli aktualizovat verzi PHP

Práce s nejnovější verzí PHP se doporučuje ze dvou důvodů. Vývojáři PHP se zaměřují konkrétně na zlepšení výkonu při aktualizaci skriptovacího jazyka. Aktualizace PHP tedy pravděpodobně zvýší výkon vašeho webového projektu. Na druhou stranu aktualizované verze PHP obsahují i nejnovější bezpečnostní funkce. Pro zajištění dlouhodobé ochrany vaší webové aplikace jsou proto pravidelné aktualizace zcela nezbytné.

TIP: Nepodporované verze snižují bezpečnost serveru. Kompletní přehled o aktuálně podporovaných verzích je k dispozici na adrese php.net/supported-versions.php

Aktualizování verze PHP má ale i další výhody. Jelikož upgrade může zvýšit rychlost načítání vašeho webu, zlepší se i hodnocení ze strany vyhledávače a zároveň uživatelská zkušenost (UX/user experience) těch, kteří na web přistupují.

Srovnání využití jednotlivých PHP verzí od července 2021 do ledna 2022. Z grafů je dobře vidět, že PHP 8.1 se používá již v téměř 10 % všech web. projektů jen pouhý měsíc po jeho vydání. Důvod je nasnadě. Verze 8.1 neobsahuje žádné zásadní změny a je tak poměrně snadné z PHP 8.0. upgradovat.

Zdroj: https://stitcher.io/

Aktuální hlavní vydání PHP 8.0 bylo vydáno 26. listopadu 2020. Verze 8.1 je první menší aktualizací generace 8, která byla zpřístupněna až o rok později. Bezpečnostní podpora pro populární PHP edici 7.3 vypršela 6. prosince 2021, proto byste se měli nyní zaměřit na přechod na PHP 8 nebo alespoň PHP 7.4 (garantovaná podpora zabezpečení do konce roku 2022).

Využití verzí PHP ve WordPressu k 18. 1. 2022 Zdroj: https://wordpress.org/

Návod na aktualizaci

Pokud plánujete upgradovat verzi PHP svého webového projektu, vytvořte si nejprve zálohu, abyste měli funkční verzi, ke které se vrátit v případě problémů s kompatibilitou. Poté můžete upgradovat PHP běžným způsobem tak, že si stáhnete požadovanou verzi z oficiálních stránek a rozbalíte ji do vámi zvoleného cílového adresáře.

ZonerCloudu vám nabízíme v rámci našich multihosting managed serverů jednoduché rozhraní, abyste nemuseli instalovat aktualizace ručně. Pojďme se podívat, jak na to:

  1. Přihlaste se do zákaznického účtu a v Seznamu služeb rozklikněte detail konkrétní domény.
  2. V pravém menu rozklikněte položku Verze PHP, vyberte požadovanou verzi a změny potvrďte.
  3. Změna verze PHP

TIP: Aktualizace vaší verze PHP může nějakou dobu trvat. Po dokončení instalace můžete zkontrolovat svůj web a v případě pochybností přepnout zpět na předchozí verzi.

UPOZORNĚNÍ: Pro přepínání PHP verzí je nutné mít server v modelu php-fpm. Na novém modelu nepůjde používat v .htaccess direktivy "php_flag" a "php_value", ty se nově ukládají do souboru .user.ini. Pro bližší informace kontaktujte naši zákaznickou podporu.

Pár slov na závěr

Všechny PHP verze mají obvykle životní cyklus 3 roky. Po ukončení tohoto cyklu PHP nedostává žádné aktualizace a jeho využívání není bezpečné. I pokud nejste přímo PHP vývojář, pak by pro vás měla být každá nejnovější aktualizace zajímavá. Přehled s nejnovějšími funkcemi naleznete na oficiálních stránkách PHP. Pokud stále používáte zastaralou verzi, upgradujte!