Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Nejpoužívanější programovací jazyky pro backend webu

Vývoj webu je v zásadě rozdělen na frontend a backend. Oba mají svoji příslušnou sadu nástrojů a technologií. Když například mluvíme o vývoji frontendu, vždy přicházejí v první řadě 3 jména - HTML, CSS a JavaScript. My se v našem článku zaměříme naopak na nejčastěji používané programovací jazyky používané na straně serveru, které pomáhají budovat backendovou strukturu zabezpečeného, rychlého a uživatelsky přívětivého webu.

PHP

PHP je zkušený hráč ve světě webového vývoje a jednoznačně nejpoužívanější programovací jazyk současnosti. Tento skriptovací jazyk na straně serveru s otevřeným zdrojovým kódem byl vytvořen v roce 1994 a je používán pro vývoj webových aplikací. Jelikož se jedná o interpretovaný jazyk - nevyžaduje ani překladač a také může běžet na téměř všech hlavních operačních systémech, jako jsou Windows, Linux, macOS, Unix atd.

Mezi výhody PHP řadíme zmiňovanou kompatibilitu napříč platformami, podporu různých standardních systému správy databází jako MySQL, SQLite, MariaDB atd., obrovskou podporu komunity a především jeho snadnou naučitelnost. Kromě toho je PHP velmi bezpečný, neboť je k šifrování uživatelských dat k dispozici mnoho hashovacích funkcí. Zejména pokud jste začátečník - můžete se rozhodnout pro vývoj backendového webu právě v PHP.

Srovnání využití programovacích jazyků na straně serveru s více než 1% využitím. Zdroj: https://w3techs.com/

ASP.NET

ASP.NET je nástupcem technologie ASP a je součástí .NET Frameworku pro tvorbu webových aplikací a služeb. Ačkoliv je název ASP.NET odvozen od starší technologie pro vývoj webů, obě technologie jsou velmi odlišné. ASP.NET je založen na CLR (Common Language Runtime), který je sdílen všemi aplikacemi postavenými na .NET Frameworku. Programátoři tak mohou realizovat své projekty v jakémkoliv jazyce podporujícím CLR, např. Visual Basic .NET, JScript.NET, C#, Managed C++, ale i mutace Perlu, Pythonu a další.

Aplikace založené na ASP.NET jsou také rychlejší, neboť jsou překompilovány do jednoho či několika málo DLL souborů, na rozdíl od ryze skriptovacích jazyků, kde jsou stránky při každém přístupu znovu a znovu parsovány.

Snižte energetické náklady ve vaší firmě, nabízíme efektivní řešení.

Přejděte do ZonerCloudu a ušetřete až 70 % !

Ceny energií stoupají. Přinášíme řešení. Přejděte do cloudu!

Nejvýkonnější virtuální servery s 50% slevou a dárky ZDARMA!

Cloud Server

Vyberte si dárek ZDARMA

ke každé objednávce virtuálního serveru.

Dárek zdarma ke každé objednávce VPS

Ruby

Ruby je dynamický, objektově orientovaný jazyk, který si některé své rysy vypůjčil z jazyků LISP, Smalltalk, Perl, CLU a dalších. Jazyk je široce používán pro vývoj webových aplikací po celém světě a je velmi doporučován začátečníkům, aby mohli začít s vývojem backendového webu, protože je poměrně snadné se ho naučit. Stejně jako Python se Ruby také zaměřuje na zvýšení produktivity vývojářů, což nakonec urychluje proces vývoje webu. Konkrétní jazyk podporuje téměř všechny hlavní platformy, jako jsou Windows, Mac a Linux.

Stejně jako jiné skriptovací jazyky, je oblast použití Ruby poměrně široká. Asi nejčastější využití najdete na platformě Linux (a dalších systémech typu Unix) při psaní skriptů pro usnadnění každodenní práce. Díky své přehledné syntaxi a striktní objektovosti se hodí i k psaní velkých projektů, CGI skriptů, ba dokonce GUI aplikací. Jelikož podporuje regulární výrazy, je Ruby vhodným jazykem pro zpracování textových souborů.

Java

Java je dalším příkladným programovacím jazykem pro vývoj backendových webových aplikací, a jedná se o jeden z nejpoužívanějších programovacích jazyků na světě. Tento objektově orientovaný programovací jazyk je široce používán pro vývoj webových aplikací v podnikovém měřítku spolu s vývojem aplikací pro Android, desktopových aplikací, vědeckých aplikací atd. Hlavní výhodou používání Javy je to, že funguje na principu „Write-Once-Run-Anywhere“, tzn. že zkompilovaný kód Java lze spustit na jakékoli platformě, která podporuje Javu, bez nutnosti rekompilace.

Kromě toho Java podporuje tzv. multithreading, který umožňuje souběžné spouštění dvou nebo více vláken pro maximální využití CPU. Další doplňkové funkce Javy jsou nezávislé na platformě, sledují koncepty OOP, bohaté open-source knihovny, automatické přidělování paměti, přenositelnost atd.

JavaScript

Kdykoli se hovoří o vývoji webu s největší pravděpodobností se v diskusi objeví 9 z 10krát pojem JavaScript. Podle výročních zpráv různých populárních platforem, jako je Stack Overflow a Octoverse, je JavaScript jedním z nejvíce preferovaných a předních programovacích jazyků v dnešním světě. Jedním z hlavních důvodů je to, že konkrétní jazyk lze použít jak pro Front End Web Development, tak pro Back End Web Development. Při pohledu na několik minulých trendů a statistik lze říci, že popularita Node.js zvýšila využití JavaScriptu jako backendového jazyka pro vývoj webových aplikací.

Mezi řadu pozoruhodných funkcí tohoto jazyka pro vývoj backendu řadíme například Light-Weight Scripting language, Dynamic Typing, Interpreted, Object-Oriented Programming Support, Client-Side Validation, Huge community support a další.

Python

Ačkoli je Python mezi jednotlivci poměrně známý svou kompatibilitou s pokročilými technologiemi (jako je strojové učení, internet věcí, datová věda atd.), tento programovací jazyk je široce používán a velmi vhodný i pro vývoj backendu. Dokonce i jeden z předních IT gigantů současné doby Google na Python výrazně spoléhá (vedle Java a C++ se jedná o jeden ze 3 primárních jazyků používaných Googlem).

Jednou z hlavních výhod používání Pythonu pro vývoj webových aplikací je jeho obrovská sbírka standardních knihoven, díky nimž je práce vývojářů poměrně snadná a efektivní. Další významné a jedinečné funkce Pythonu, jako je lepší čitelnost kódu, snazší integrace s jinými jazyky, podpora programování GUI, přenositelnost a řada dalších, z něj činí mezi webovými vývojáři velmi preferovaný jazyk.

Historické trendy ve využívání programovacích jazyků od ledna 2010 po současnost. Zdroj: https://w3techs.com/

Následující programovací jazyky používá dle průzkumu méně než 0,1 % webů: