Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Jak si poradit s chybou 404 - page not found?

Tu situaci jistě dobře znáte. Kliknete na odkaz požadovaného webu, ale místo očekávaného obsahu se vám zobrazí chybové hlášení, že cílová stránka není k dispozici – 404 Not Found (chyba 404, stránka nenalezena). Kód 404 se stal jednou z nejznámějších chyb na internetu. Co to znamená, co ji zapříčiňuje a jak ji opravit se dozvíte v našem článku.

Co je to chyba 404

Chybová zpráva http 404, 404 Not Found, 404, 404 Error, Page Not Found nebo File Not Found je standardním kódem odpovědi protokolu http při komunikaci v počítačové síti. Webový server posílá kód ve znění 404 prohlížeči (klientovi) v případě, že stránka, kterou uživatel skrze prohlížeč hledá, se na serveru nenachází. Protokol http tím dává najevo, že server nebyl schopen požadovanou stránku najít.

Mezi další chybové zprávy ze stejné třídy jako 404 patří 400 Bad Request, 401 Unauthorized, 403 Forbidden a 408 Request Timeout. Existuje také několik stavových kódů http na straně serveru, například oblíbená chyba 500 Internal Server Error, o které si něco řekneme příště.

Co error 404 způsobuje?

Důvodem pro vygenerování chybové hlášky 404 bývá, že webová stránka, kterou chcete načíst, byla buď odstraněna, přemístěna, přejmenována nebo jste ji do vyhledávacího řádku prohlížeče zadali s překlepem.

Někdy ale server jednoduše uživateli nechce sdělit, zda se jím požadované informace na webu nachází. Může se ale také stát, že administrátor webu danou stránku někam v adresáři přesunul, aniž by přesměroval starou adresu URL na novou.

Snižte energetické náklady ve vaší firmě, nabízíme efektivní řešení.

Přejděte do ZonerCloudu a ušetřete až 70 % !

Ceny energií stoupají. Přinášíme řešení. Přejděte do cloudu!

Nejvýkonnější virtuální servery s 50% slevou a dárky ZDARMA!

Cloud Server

Vyberte si dárek ZDARMA

ke každé objednávce virtuálního serveru.

Dárek zdarma ke každé objednávce VPS

Z technického hlediska je 404 chybou na straně klienta (což znamená, že buď zadal nesprávnou adresu URL, nebo vyhledává již odstraněnou, či změněnou stránku), ale vina může být i na straně serveru.

Důsledky chyby 404 na váš web

Chyba 404 internetové stránce prakticky nijak neškodí. Zejména, pokud je její zobrazení důsledkem uživatelského chování. Což na samotný web nemusí mít žádný vliv.

Vyhledávače, stejně jako živí návštěvníci takového webu, si ale v některých případech mohou na základě takových chyb o webu udělat negativní obrázek. Obsahuje-li stránka větší množství nefunkčních odkazů, snadno si lze vyvodit, že web zkrátka není příliš dobře udržován. Odkazy, které nikam nevedou ovlivňují hodnocení webu a vyhledávače proto mohou snížit jeho umístění v SERPu nebo jej dokonce přestat indexovat. To může mít za následek výrazný pokles návštěvnosti.

Řešení chybové stránky 404

Jak můžete jako uživatel klientskou chybu 404 na webu opravit? Podívejte se na několik tipů, co proti stránce 404 Not Found dělat:

  • Stránku znovu načtěte - Je možné, že se chyba 404 objevila proto, že se stránka nenačetla správně. Snadno to lze ověřit kliknutím na tlačítko "Obnovit" v prohlížeči nebo stisknutím tlačítka F5.
  • Zkontrolujte adresu URL - Bez ohledu na to, zda jste adresu URL zadali ručně, nebo jste na ni byli přesměrováni pomocí odkazu, mohlo v obou případech dojít k chybě. Zkontrolujte tedy zadanou cestu k webové stránce. Jedna z možností je, že jste buď vy, nebo osoba, která odkaz vytvořila, něco špatně zadali. Kromě pravopisných chyb a překlepů například zkontrolujte, zda jste nevynechali či špatně neumístili dvě přední lomítka.
  • Použijte na webu funkci vyhledávání - Webové stránky mnohdy nabízí vlastní funkci vyhledávání (obvykle jako součást své domovské stránky). Zadání klíčových slov do vyhledávání vám může pomoci najít stránku, kterou hledáte.
  • Vymažte mezipaměť prohlížeče a soubory cookies - Někdy se může stát, že vám jde na stránky přistupovat z jednoho zařízení (např. z mobilu), ale na jiném (desktopu) vám prohlížeč vrací kód http 404. V takovém případě může být chyba v prohlížeči daného zařízení. Po promazání mezipaměti prohlížeče i všech souborů cookies pro daný web by vám přístup na stránku měl být umožněn.
  • Zkuste stránky, které vám vracejí chybový kód 404 kontaktovat - Pokud nic z výše uvedeného nezabralo, zbývá už jen kontaktovat osoby odpovědné za webové stránky, které chcete procházet. Provozovatelé webu by vám měli být schopni poskytnout alespoň informace o tom, zda hledaná stránka vůbec existuje. Může se totiž stát, že byla přesunuta na novou adresu URL. Kontaktní informace na zřizovatele webu byste měli obvykle nalézt v záhlaví webu, nebo na zvláštní záložce „Kontakty“.