Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Co znamená chyba 403 a jak ji vyřešit

Zamezila vám stránka, kterou chcete navštívit, přístup? Nemůžete načíst její obsah, i když adresa reálně existuje? Co udělat proto, aby se požadovaný web zobrazil? Odpovědi na tyto otázky se často liší, jedno ale mohou mít společné – chybu 403 Forbidden. K zobrazení této hlášky existuje mnoho důvodů. V tomto článku se dozvíte, co přesně chyba 403 Forbidden je, co ji zapříčiňuje a jak ji můžete opravit.

Chyba http 403 je stavový kód http, který klientovi sděluje, že mu nebylo možno udělit přístup k požadovanému zdroji. Ačkoli server požadavku porozuměl, nemůže mu vyhovět. Pokud se vám v prohlížeči místo chtěného obsahu stránky zobrazí zpráva „403 Forbidden“, znamená to, že k přístupu na tuto konkrétní URL nemáte dostatečná oprávnění.

Proč se chyba 403 objevuje

Chybová zpráva 403 se zobrazuje během komunikace mezi http klientem a http serverem (webovým serverem). Abychom těmto chybovým hláškám správně porozuměli, bude nejlepší, když si celý proces přístupu na webovou stránku nejprve dopodrobna popíšeme.

Při přístupu na webovou stránku nejprve prohlížeč odešle žádost odpovídajícímu webovému serveru skrze hypertextový protokol (http). Server následně tento dotaz zkontroluje. Pokud proběhly všechny vstupy správně, prohlížeč odešle http stavový kód ve znění „2xx úspěch“ (např. 200 OK nebo 201 Created). To celé se odehraje ještě před tím, než se načte stránka a zabere to sotva zlomek sekundy. Jako uživatelé tento dvoustovkový kód obvykle vůbec nezaznamenáte.

Na druhou stranu, pokud tento postup selže, objeví se ve vašem prohlížeči jiná třída chybových hlášek: 4xx. Z této třídy je zřejmě nejznámější chybová zpráva 404 Not Found, patří sem ale samozřejmě i 403 Forbidden.

Snižte energetické náklady ve vaší firmě, nabízíme efektivní řešení.

Přejděte do ZonerCloudu a ušetřete až 70 % !

Ceny energií stoupají. Přinášíme řešení. Přejděte do cloudu!

Nejvýkonnější virtuální servery s 50% slevou a dárky ZDARMA!

Cloud Server

Vyberte si dárek ZDARMA

ke každé objednávce virtuálního serveru.

Dárek zdarma ke každé objednávce VPS

Všechny 4xx http stavové kódy jsou odpověďmi serveru, který žádost o vstup sice zaznamenal, ale její zpracování neproběhlo úspěšně. Jak už název 403 Forbidden napovídá, uživatel má vstup na stránku zakázaný. A mnohdy je zdroj problému na jeho straně.

Stavový kód 403 říká, že hledaná URL adresa sice opravdu existuje, žádost o přístup ze strany klienta ale nemůže být provedena – klient nebyl autorizovaný k přístupu k webové stránce. Konkrétní důvody, proč se chybová zpráva 403 Forbidden zobrazuje, se liší případ od případu. Nicméně, ve většině případů lze chybu 403 opravit. Pojďme si říct jak.

Jak opravit chybu 403

Ujistěte se, že do vyhledávacího řádku zadáváte správný název stránky či správnou příponu souboru. Některé webové stránky samy aktivně stavovým kódem 403 brání ve vyhledávání svých adresářů. To bývá zpravidla nejčastějším důvodem zobrazení chyby 403.

Vymažte vyrovnávací paměť (cache) prohlížeče. Může obsahovat některé problémy, kvůli kterým vám kýžený web odmítá udělit přístup.

V neposlední řadě zkuste vymazat uložené soubory cookies ve svém prohlížeči. Zároveň se ujistěte, že je máte v prohlížeči aktivní. Některé webové stránky mohou povolení cookies v prohlížeči vyžadovat jako podmínku k tomu, abyste na ně mohli vstoupit.

Další doporučení

Pokud vám jednou prohlížeč chybu 403 zobrazil, zkuste stránku zavřít, počkat pár minut a poté se na ni znovu vrátit. Pokud jste hledaný výraz do vyhledávací lišty prohlížeče nezadali chybně, a error 403 se vám zobrazuje i nadále, patrně je chyba na straně dosahovaného webu. Jeho administrátoři v tu chvíli už jistě pilně pracují na odstranění problémů a za chvíli bude web pravděpodobně znovu dostupný.

V případě, že se vám zobrazuje chyba 403 i na webové adrese, kterou jinak dobře znáte a pravidelně navštěvujete, může být ještě problém na straně poskytovatele internetových služeb (ISP). Zkuste ho kontaktovat a ujistěte se, že vaše veřejná IP adresa (případně celý rozsah ISP) není přidána do indexu blokace. V takovém případě by vám přístup nepovolila téměř žádná stránka a je třeba tento problém se svým správcem připojení řešit.