Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Proč se levný hosting nemusí vyplatit: Úskalí spojená s výběrem hostingu

V dnešní době je vytvoření webové stránky snadnější než kdykoliv předtím. Stačí koupit doménu, hosting za pár korun (nebo zdarma), vytvořit web ve Wordpressu a je hotovo. Nicméně, mnozí majitelé webů brzy narazí na problémy s výkonem, dostupností webu, nefunkční podporou a někteří i na bezpečnostní hrozby. Může za to hosting.

Omezený prostor a výkon

Levné hostingové plány obvykle nabízejí omezené možnosti v porovnání s dražšími alternativami. To se může projevit na velikosti prostoru na serveru, omezeném přenosu dat a nižším výkonu. To může znamenat, že webové stránky nebudou schopny efektivně zvládat větší množství obsahu nebo vyšší návštěvnost.

Nebudete tak moci na web umístit velké množství obsahu, ať už fotek, videí nebo v případě e-shopů - velké množství produktů. Na obsah zkrátka nebude prostor, a zároveň se bude vše dlouze načítat, což může odradit návštěvníky a negativně ovlivnit SEO (na velkou návštěvnost tak web přirozenou cestou ani nedosáhne).

V případě dlouhých dob načítání webových stránek však nejde pouze o SEO. S delším časem načítání stránek se zvyšuje i míra okamžitého opuštění (bounce rate), která negativně ovlivňuje konverze vašeho webu. Podle dat z roku 2017 je průměrná míra okamžitého opuštění webu 7 % při délce načítání stránky 1 vteřinu. Toto procento se s každou sekundou navíc zvyšuje. Při délce načítání 5 vteřin je průměrná míra okamžitého opuštění už 38 %. To znamená, že z 1000 zákazníků, kteří kliknou například na vaši (placenou) reklamu, si to 380 rozmyslí ještě před tím, než vaše stránky vůbec spatří.

Míra opuštění webu

Míra opuštění webu Zdroj: https://www.pingdom.com/blog/page-load-time-really-affect-bounce-rate/

Skryté poplatky a omezení smluvních podmínek

I levnější alternativy hostingu často přináší skryté poplatky. Ty se mohou objevit ve formě dodatečných poplatků za doplňkové služby, které byste mohli považovat za samozřejmé a v ceně standardního hostingu, jako například tvorba subdomén, aliasů, zálohování dat, certifikáty SSL, e-mailové účty nebo technická podpora.

Typicky skryté poplatky

Typicky skryté poplatky Zdroj: https://www.zonercloud.cz/

Dále je možné, že bude hosting “osekaný.” To může znamenat například omezení určitého typu obsahu nebo souborů. Některé levné hostingové plány mohou být také vázány na dlouhodobé smlouvy se storno poplatky.

ZonerCloudu a CZECHIA.com najdete všechny důležité funkce v ceně a případné budoucí navyšování výkonu nebo úložiště bude řešeno přímo a bez skrytých poplatků.

Nízká spolehlivost a dostupnost

Levné hostingové společnosti navíc zpravidla investují méně do své infrastruktury. To může znamenat, že dostupnost webových stránek bude nižší a výpadky častější. Pro majitele webových stránek, kteří jsou závislí na neustálém online přístupu, mohou tato přerušení znamenat ztrátu návštěvníků a obchodních příležitostí.

S výpadky je spojena také technická podpora. Ta je v tomto případě nesmírně důležitá, především proto, že s poskytovatelem mluvíte zpravidla jen tehdy, když vznikne problém a chcete ho rychle vyřešit. To platí dvojnásob pokud se v problematice serverů a hostingu nevyznáte.

Pište, volejte - jsme tu pro vás 24 hodin denně,
7 dní v týdnu!

Na technickou podporu, v případě levnějších hostingů, budete čekat déle a je možné, že nebude dostupná vůbec. U velkých zahraničních hráčů je běžné, že musíte napsat e-mail a jako první odpověď dostanete pár obecných rad. To většinou vede k sérii nekonečných emailů, než se dostanete k jádru problému.

Bezpečnostní otázky a důvěryhodnost

Dalším problémem s levným hostingem může být nízké zabezpečení. Levnější hostingy totiž mívají zpravidla slabší bezpečnostní opatření. To zanechává webové stránky zranitelné vůči různým hrozbám, jako jsou útoky hackerů nebo malware, které mohou vést ke ztrátě dat, poškození pověsti a v neposlední řadě finančním ztrátám.

Přejete si ještě vyšší
úroveň zabezpečení
?
Vyzkoušejte SSLmarket.cz

SSLmarket - největší prodejce SSL certifikátů ve střední Evropě

V lepším případě pak bude nezabezpečená doména působit neprofesionálně a nedůvěryhodně. Což se opět projeví v míře okamžitého opuštění stránek a na případných konverzích.

ZONER a.s. má jako jediný v České republice výsadní právo bezplatně převádět domény svých zákazníků na zabezpečený HTTPS protokol pomocí exkluzivního SSL certifikátu Basic DV od největší certifikační autority na světě Digicert. Certifikát je podporován všemi současnými prohlížeči včetně mobilních zařízení a je srovnatelný s běžnými komerčními DV certifikáty. Instalace a jejich obnova je navíc zcela zautomatizovaná.

„Let’s Encrypt jsme před lety zvažovali. Chceme zákazníkům nabídnout HTTPS zabezpečení, protože víme, že jejich prezentace mají hodnotu. Rozhodli jsme se však udělat to pořádně. Nenabízíme jim certifikáty od Let’s Encrypt zdarma, ale k doménám registrovaným u nás poskytujeme SSL certifikát od dlouhými roky prověřené autority, jakou bezesporu Digicert je. Tento certifikát od nás mají v ceně registračního/renew poplatku za doménu.“

Lukáš Ondra, produktový manažer hostingových služeb

Shrnutí

Levný hosting může být lákavý, kvůli vidině úspory, avšak často s sebou nese komplikace a rizika. Omezený prostor, nízký výkon nebo nižší spolehlivost a dostupnost jsou častým problémem levných hostingových poskytovatelů. Problémy mohou vést ke ztrátě návštěvníků a obchodních příležitostí. Nebo mohou poškodit vaši reputaci. Je třeba také vnímat bezpečnostní otázky, protože levnější hostingy často nabízejí slabší zabezpečení, což může mít vážné následky v podobě hackerských útoků nebo ztráty dat. Proto doporučujeme vybírat poskytovatele hostingových služeb pečlivě a neskočit na první hosting, který najdete.

Pokud hosting zrovna hledáte, nebo se o něm chtěli dozvědět více, můžete se podívat na náš článek Jak správně vybrat poskytovatele hostingu. Případně se podívejte na naši nabídku virtuálních serverů, které zřizujeme do 55 sekund, nebo na další služby, jako pronájem datového prostoru, výpočetního výkonu a individuálních e-mailových služeb.