Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Jak správně vybrat poskytovatele hostingu

Poskytovatelů hostingu je na trhu celá řada a vybrat toho spolehlivého může být tvrdý oříšek. Jak kvalitní poskytovatel a jeho zákaznická podpora doopravdy jsou, poznáte povětšinou až ve chvíli, kdy řešíte nějaký problém. Proto by neměla být při výběru hlavním měřítkem co nejnižší cena. Může se stát, že velmi brzy narazíte a hledání začne nanovo. Jak se nenapálit i napodruhé?

V dnešním článku si rozebereme, jak vybrat poskytovatele hostingu pro svoje internetové stránky a e-maily. Nejprve si ale vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi hostingem a doménou.

Hosting versus doména

Lidé si často tyto dva pojmy pletou, jde však o zcela odlišné věci. Doména je unikátní adresa na internetu, kterou zadáváte do internetového prohlížeče pro zobrazení vašich stránek a zároveň tvoří část e-mailové adresy za zavináčem. Registrací domény získáváte právo používat zakoupenou adresu.

Hosting je naopak pronájem prostoru na serveru pro vaše webové stránky. Je již standardem, že poskytovatelé hostingu běžně zprostředkovávají i nákup domény a často jsou i samotným registrátorem.

V některých případech můžete dokonce narazit i na hosting, jehož součástí je registrace domény v ceně.

U nás za doménu neplatíte

U nás za doménu neplatíte

Typy hostingů

Existuje několik typů hostingů. Pojďme si je v rychlosti představit:

Sdílený hosting

  • Freehosting je vhodnou volbou pro začátečníky, kteří si chtějí zkusit vytvořit nějakou jednoduchou prezentaci, osvojit si základy kódování, ale zároveň od hostingu nečekají žádný výkon ani spolehlivost. Navíc se musíte zpravidla spokojit pouze s doménou 3. řádu.
  • Webhosting je bezpochyby nejrozšířenější formou hostingu. Součástí služby bývá prostor pro web, poštu a další funkce jako např. vytváření domén 3. řádu a aliasů, zálohování atd. Webhosting se hodí pro menší internetové obchody, klasické firemní prezentace či blogy. O jeden server se dělíte, stejně jako v případě freehostingu, s dalšími zákazníky poskytovatele.
  • Oblíbenosti v posledních letech nabyly zejména redakční systémy, díky kterým si vytvoříte webové stránky opravdu snadno i bez znalostí HTML či JavaScriptu. Celosvětově nejoblíbenější je redakční systém WordPress, pro který existují tisíce šablon a pluginů, které jsou veřejně dostupné v oficiálním repozitáři na WordPress.org. Vhodnou alternativou může být redakční systém inPage z dílny internetového oddělení Zoneru.

Server hosting a housing

  • Virtuální servery postupně nahrazují klasické fyzické servery. Největší výhodou virtualizace je snadná škálovatelnost, díky které můžete prostředky libovolně omezovat či rozšiřovat dle aktuální potřeby.
  • Na jednom fyzickém serveru může běžet několik virtuálních serverů. Zřídit si můžete dokonce i celé virtuální datové centrum a nahradit vaši starou firemní IT infrastrukturu dynamickým cloudovým prostředím.
  • Dedikovaný server je vhodný pro provoz několika větších projektů (např. e-shopů s tisíci položek atp.). Pronajímáte si celý fyzický server v datacentru daného poskytovatele, který se stará o veškerou hardwarovou část (navýšení výkonu či diskové kapacity), zákazník si řeší tu softwarovou.
  • V září roku 2019 jsme, po bezmála 5 letech, definitivně odstranili z nabídky fyzické dedikované servery a soustředíme se plně na nabídku virtuálních serverů, kde z hlediska výkonu dlouhodobě převyšujeme konkurenci a držíme si pozici jedničky na trhu. Zákazníkům můžeme nadále dopřát ten nejvyšší výkon a dostupnost cloudových služeb 99,99 %.
  • Managed server se stejně jako dedikovaný server hodí pro náročné projekty, pouze s tím rozdílem, že si pronajímáte jak fyzickou správu serveru, tak i softwarovou. O bezproblémový chod VPS, včetně pravidelné údržby, zálohování dat, správy databáze atd. se stará poskytovatel. Vy máte k dispozici intuitivní zákaznické rozhraní pro kompletní správu služeb a můžete se plně soustředit na své projekty.
  • Server housing je výhodný pro ty, kterým se nevyplatí zřizovat vlastní serverovnu, a chtějí umístit vlastní servery do prostor komerčního datacentra. Platíte pouze za pronájem a konektivitu, ostatní záležitosti si řešíte sami. Samozřejmostí je non-stop přístup do takového datacentra.

Velikost prostoru pro vaše data

U tohoto parametru hodně záleží na tom, jaký typ webu máte. Pokud jde o běžné webové stránky, obvykle vám bude stačit velikost okolo 1 GB. E-shopy už budou vyžadovat prostoru více. Je potřeba myslet také na to, zdali se budou stránky nějakým zásadnějším způsobem v budoucnu rozšiřovat, bude potřeba kapacity více a mohli byste narazit.

Výrazně více místa také potřebují video záznamy a fotografie ve vysoké kvalitě. Zpravidla si ale vystačíte s kapacitou maximálně do 10 GB prostoru.

Zálohování dat

Správným zabezpečením dat a jejich pravidelným zálohováním předejdete riziku jejich ztráty v případě selhání hardwaru nebo provozované aplikace. Zálohy by měly být ukládádny na jiném serveru. Setkat se můžete s různými frekvencemi zálohování, dobou držení záloh a možnostmi její obnovy.

Bezpečnost na prvním místě

Webové stránky byste měli provozovat na zabezpečeném protokolu https. Jedná se o nezbytný standard a takto nezabezpečené weby minimálně nepůsobí důvěryhodně. K zabezpečení prezentace je potřeba mít na serveru nainstalován SSL nebo TLS certifikát.

Na výběr máte koupi komerčního, což by měl v lepším případě zajistit poskytovatel hostingu, případně pořízení bezplatného certifikátu.

SSLmarket - on-line bezpečnost pro každého

ZONER a.s. (CZECHIA.com) má jako jediný v České republice výsadní právo bezplatně převádět domény svých zákazníků na zabezpečený HTTPS protokol pomocí exkluzivního SSL certifikátu Basic DV od největší certifikační autority na světě Digicert. Certifikát je podporován všemi současnými prohlížeči včetně mobilních zařízení a není oproti komerčním DV certifikátům nijak méněcenný.

Zaručená dostupnost služeb

Dostupnost je uváděna v procentech času, kdy je garantován provoz serveru bez výpadku.

U nás poskytujeme služby v nepřetržitém provozu. Ke každé službě je poskytována jak smluvní úroveň garance dostupnosti služby 99,99 %, tak smluvní sankce, která je uplatněna v případě, kdy dostupnost služby klesne pod garantovanou úroveň.

E-maily

E-mail je stále jedním z nejpoužívanějších elektronických komunikačních nástrojů, bohužel je zároveň i poměrně zranitelný. U některých levných webhosterů seženete e-mail hosting za několik desítek korun měsíčně, u jiných i za několik set korun. Rozhodně se nedívejte pouze na cenu, nemusí se to v budoucnu vyplatit.

V poslední době sílí vlna phishingových emailových útoků, které se zaměřují nejen na podniky, ale i na jednotlivce. ZONER a.s. proti těmto útokům nabízí efektivní a komplexní ochranu prostřednictvím služby Cloud Mail, která odhalí hrozby dříve než se dostanou do sítě. Nabízí trojitou ochranu – antivir, antispam a antiphishingovou kontrolu.

Správa e-mailů s nejlepším zabezpečením na trhu

Datový přenos

Většina poskytovatelů již nabízí neomezené datové přenosy. Můžete se však setkat i se zpoplatněným přenosem dat, omezeným přenosem v ČR i do zahraničí atd. Vybírejte tedy pečlivě a čtěte i smluvní podmínky.

Zákaznická podpora v češtině a vlastní datové centrum

Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, spolehlivý poskytovatel se vyznačuje zejména i kvalitou jeho zákaznického supportu, jehož pracovníci by vám měli kdykoli poradit a vyřešit daný požadavek k vaší maximální spokojenosti.

Správná technická podpora funguje non-stop 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Takový servis nemůžete očekávat od levnějších hostingů, kde se nemáte buďto kam dovolat, nebo je podpora k dispozici jen po omezenou dobu přes všední den. Problém zpravidla nastává až večer a během víkendů, kdy řešení problémů musí počkat do následujícího pracovního dne.

Výhodou každého poskytovatele hostingu je vlastní datové centrum, což umožňuje zkrácení reakční doby a rychlejší vyřešení případného problému.

Reference stávajícíh klientů

Reference jsou skvělý ukazatel toho, že daná webhostingová společnost nemá problém se přizpůsobit vašim potřebám a zvládne poskytnou i složitější řešení na míru.

Můžete rovněž narazit na poskytovatele, který se nebojí na webu uveřejňovat falešné reference a loga klientů. Pravdivost reference si můžete ověřit. V dnešní době plné různých omezení (GDPR) však není možné vám poskytnout kontakt na konkrétní osobu, která referenci psala, ale můžeme klienta kontaktovat z naší strany, aby se vám ozval, případně nám dal souhlas k poskytnutí kontaktu třetí osobě.