Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Co je chyba 500 Internal Server Error a jak si s ní poradit?

Kdokoli, kdo není na internetu úplný nováček už jistě na chybu 500 někdy narazil. „Internal server error s http kódem 500“ totiž není zdaleka nic neobvyklého. V tomto článku se dozvíte, co tuto chybu způsobuje a jaké jsou možnosti jejího řešení.

Stavové kódy odpovědí začínající číslicí "5" označují případy, kdy server narazil na chybu a není schopen splnit požadavek. HTTP 500 Internal Server Error je ve svém důsledku velmi všeobecná hláška, která oznamuje, že na webové stránce došlo k neznámé chybě a server neumí určit, o jaký přesný problém se jedná. Příčin totiž může být více.

Příčiny problému Internal Server Error

Nejčastější problém je (jak už samotný název napovídá) na straně serveru, který hostuje stránku, jež se snažíte načíst. Může to být v důsledku fyzického poškození, výpadku elektřiny, nebo přehlcení serveru požadavky během DDoS útoku. Nejčastěji se ale jedná o špatnou konfiguraci souboru .htaccess.

Příčiny chyby 500 v souvislosti s .htaccess:

 • Chyba v souboru .htaccess: Ve výchozím souboru .htaccess může být překlep, nebo odmazaná část kódu.
 • Chyba v konfiguraci redakčního systému: Při instalaci redakčního systému či pluginu mohlo dojít k vložení nepovolených příkazů do souboru .htaccess (php_flag, php_value, ServerSignatureSet apod.)
 • Duplicitní složky v adresářích domains a subdom: Pokud nemáte zvolenou jednu hlavní složku pro subdoménu (domains a subdom), ale máte jednu subdoménu vytvořenou zároveň ve dvou složkách, může dojít k chybě 500.

Snižte energetické náklady ve vaší firmě, nabízíme efektivní řešení.

Přejděte do ZonerCloudu a ušetřete až 70 % !

Ceny energií stoupají. Přinášíme řešení. Přejděte do cloudu!

Nejvýkonnější virtuální servery s 50% slevou a dárky ZDARMA!

Cloud Server

Vyberte si dárek ZDARMA

ke každé objednávce virtuálního serveru.

Dárek zdarma ke každé objednávce VPS

Jak opravit chybu 500 interního serveru

Řešení vnitřní chyby severu http 500 je vždy trochu detektivní práce. Nevíte přesně, co se stalo a musíte pátrat po příčině a opravit ji. Naštěstí většinu chyb 500 lze vyřešit relativně snadno. Záleží jen, v jaké pozici vás chyba zastihla.

Oprava interní serverové chyby 500 z pozice správce webu

 1. Zkontrolujte kód souboru .htaccess vašeho webu. - Nesprávné kódování či struktura souboru .htaccess a skriptů je další z nejčastějších příčin chyby 500. Zkuste soubor upravit.
 2. Deaktivujte pluginy a motivy. - Nový plugin nebo motivy mohou rozporovat vašim aktuálním pluginům a motivům. Zkuste je postupně jeden po druhém deaktivovat a uvidíte, které z nich chybu způsobily. Podobná situace může vyvstat i opačně. V případě, že jste právě upgradovali software, vaše aktuální pluginy a motivy nemusí s novou aktualizací správně fungovat. Zjistit, jestli to tak je, se vám podaří stejným způsobem, jako v předchozím případě.
 3. Povolte debug režim WordPressu. - Hostujete-li svůj web na WordPressu, stačí vám pro nalezení příčiny chyby 500 aktivovat debug režim v souboru wp-config.php. V případě, že se nejedná o chybu v .htaccess, objeví se vám zde chybová hláška. V opačném případě chybu v .htaccess naleznete v error logu serveru.
 4. Ujistěte se, že máte správně nakonfigurované nastavení PHP.

Problém může být ve vypršení časového limitu PHP. Vyřešit to lze vytvořením pravidel časového limitu, nebo zpracováním chyb ve skriptu.

Nezapomeňte také zkontrolovat svá oprávnění ke spuštění skriptu. K chybě 500 totiž může dojít i v případě, pokud máte na serveru špatně nastavené oprávnění k PHP nebo CGI.

Jste návštěvník nebo vlastník stránky?

 1. Obnovte stránku. - Opětovné načtení stránky je často to první, co v případě řešení jakéhokoli problému v prohlížeči uděláme. V případě chyby 500 může jít jen o dočasný problém na serveru protistrany. Může se stát, že při aktualizaci stránky uspějete a web se vám v pořádku načte. Než začnete zkoušet cokoli jiného, zkuste nejdříve obnovit stránku a podívejte se, co se stane.
 2. Vraťte se později. - Administrátoři serveru, na němž se chyba vyskytla, jistě usilovně pracují na její opravě. Zkuste stránku opět navštívit za několik minut, třeba se jim do té doby podaří chybu vyřešit.
 3. Smažte historii a cookies v prohlížeči. - Odstraněním historie vašeho prohlížeče můžete zkusit chybě 500 předejít. Také odstranění souborů cookies u chybové stránky může pomoci. Zkuste oboje promazat a stránku znovu načtěte.
 4. Ověřte adresu URL např. na webu „Down For Everyone Or Just Me?“ - Pokud vám žádná z předchozích rad nepomohla, ujistěte se jestli chyba 500 není vyvolaná vaším prohlížečem či počítačem. Zkuste URL požadované stránky vložit na adresu downforeveryoneorjustme.com. Pokud je problém na vaší straně, server vám to oznámí příslušnou hláškou. V opačném případě vás přesvědčí, že je chyba na straně serveru a vám nezbývá než počkat na její opravu.