Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Zásady zabezpečení vzdálené plochy

Vzdálená plocha je stále oblíbenější nástroj ve firmách i mezi běžnými uživateli. S rozmachem využívání vzdálené plochy se ovšem pojí bezpečnostní rizika. Nezkušený uživatel totiž často zanedbá i základní zabezpečení serveru, což otevírá dveře hackerům, kteří tak mohou snadno provádět například DDoS nebo brute-force útoky.

Vzdálená plocha je nástroj, který umožňuje vzdáleně ovládat počítač připojený na server, aniž by u něj byl uživatel fyzicky přítomen. Hojně se uplatňuje například ve firemním prostředí. Zaměstnanci totiž nemusí sedět přímo u svého počítače na pracovišti, ale mohou se k němu připojit vzdáleně z jakéhokoli zařízení.

Mimo kanceláře je o vzdálenou plochu stále vyšší zájem i mezi běžnými uživateli. Je to dáno hlavně tím, že je tento nástroj na operačních systémech Windows zcela bezplatný a nevyžaduje žádnou náročnou konfiguraci.

Jak se bránit před útoky?

Vzdálenou plochu lze zabezpečit několika způsoby. To nejzákladnější, co pro vaši bezpečnost můžete udělat, je aktualizovat si software se všemi novými konfiguracemi. Tím se obecně dá předejít možným nedostatkům v systému a zabránit většině běžných útoků.

Další možnost, která se tak logicky nabízí, je konfigurace výchozího portu, aby nebylo možné vzdálenou plochu ovládat skrze firewall. Omezení přístupu ke vzdálené ploše je vhodné nastavit jen pro některé IP adresy.

V neposlední řade nepodceňujte sílu vašeho hesla. Počítač musí být dobře chráněn už od základu. Dokáže-li hacker prolomit vaše heslo, jsou veškerá ostatní zabezpečení téměř zbytečná. Přes vzdálenou plochu může útočník po prolomení hesla váš počítač ovládat a mít nad ním naprostou kontrolu. Seznam nejčastěji používaných hesel za rok 2021 naleznete na stránkách společnosti Nord Security.

Zdroj: https://nordpass.com/

Windows firewall od ZONERu

Nepodceňujte zabezpečení a nevystavujte svůj virtuální server brute−force útokům se snahou o prolomení hesla pro přihlášení ke vzdálené ploše.

V detailu služeb Cloud Server Ekonom a Cloud Server Windows naleznete v zákaznickém účtu rozhraní pro správu vzdáleného přístupu na server. V něm si velice snadno nastavíte seznam IP adres, kterým povolíte přístup na vzdálenou plochu serveru (RDP). K dispozici je vám i podrobná historie přidaných/smazaných záznamů.

Podrobný návod pro nastavení naleznete v naší nápovědě.

UPOZORNĚNÍ: Jedná se o intuitivní a spolehlivý nástroj zejména pro nezkušené uživatele. Nejedná se však o plnohodnoutnou náhradu za serverový Firewall! Zabezpečení VPS je komplexní problematika, nejde pouze o RDP.