Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Začněte programovat: Tipy pro začínající programátory

Začít s programováním může být pro začátečníky výzvou. Zdánlivě nekonečné syntaxe, chyby nebo představa nespočtu programovacích jazyků a technologií. To vše může začátečníky při prvních krocích odrazovat. Průchod tímto domněle nekonečným labyrintem může vyvolávat hrůzu ze selhání a nedůvěru ve vlastní schopnosti. Avšak, jako ve všech cestách, které stojí za to, je třeba tyto překážky překonat a jít si za svým. I v programování totiž existuje světlo, a tak se správným nastavením a ověřenými zdroji může být cesta programování opravdové dobrodružství.

Pokud jste si cestu napříč programováním vybrali a chystáte se učinit první krůčky na cestě k mistrovství, je tento článek přesně pro vás. Pokusíme se poskytnout užitečné rady, tipy a zdroje pro efektivní učení. Víme totiž, že ovládnutí programování může otevřít dveře k nekonečným možnostem, kariérnímu růstu a budoucím příležitostem.

Vítej ve světě kódu!

Směr a cíl

Stěžejním bodem pro budoucí programátory je zvolit si směr, cíl nebo zaměření. Co by to jinak bylo za cestu bez cíle?! Zamyslete se, zda chcete vyvíjet webové stránky, mobilní aplikace nebo se třeba chcete zaměřit na analýzu dat. Volba programovacího jazyka je pro vás následně, jako výběr nářadí v řemesle. Volba cíle představuje definici projektu a volba programovacího jazyka výběr ideálního nářadí pro dokončení projektu.

Jinak řečeno, se šroubovákem neopravíte potrubí, ale při sestavování nábytku se jedná o klíčový nástroj. Podobně to platí i o programovacích jazycích. Každý z nich má své specifické vlastnosti a funkce, které s sebou nesou výhody i nevýhody.

Níže jsme se pokusili rozdělit programovací jazyky podle využití v jednotlivých oborech programování:

Programovací jazyky

Vývoj her

 • C++ (Unreal Engine), C# (Unity)

Vývoj mobilních aplikací

 • Nativní
  • Kotlin (Android), Swift (iOS)
 • Cross-platform
  • JavaScript (React Native), Dart (Flutter)

AI a strojové učení

 • Python

Vývoj webových stránek

 • Front-end
  • HTML, CSS, JavaScript
 • Back-end
  • JavaScript, PHP, Java, Python

Operační systémy

 • C, C++, Rust

DevOps

 • Python, Go, Bash

Datová analýza

 • Python, SQL, R

Kde se učit?

V začátcích bude klíčové se nevzdat. V této fázi je proto důležité mít k dispozici kvalitní zdroje, které vám pomohou získat pevný základ a překonat první překážky. Správný výběr vzdělávacích materiálů a zdrojů vám také může ušetřit spoustu času a nervů. Jasné vysvětlení konceptů, praktické příklady nebo dobré vysvětlení základů jsou ale jen špičkou ledovce.

Naučte se kódovat

Kvalitní vzdělání je tedy základ. Nemějte však strach, i pokud zrovna nestudujete informatiku nebo softwarové inženýrství na vysoké škole, můžete v programování uspět. Dnes již totiž není potřeba učit se programovat ve škole. Velmi dobrou alternativou jsou online platformy, které poskytují interaktivní a strukturované kurzy. Ty nejlepší mají několik klíčových vlastností, které by vás měly nasměrovat k efektivnímu a příjemnému učení.

Jasná a strukturovaná osnova je základem každého dobrého kurzu. V začátcích by měl systematicky pokrývat základní koncepty programování a postupně vás vést ke složitějším tématům. Využívat k tomu může praktická cvičení, kvízy a praktické domácí úkoly.

Praktická cvičení a domácí úkoly souvisí s dalším důležitým parametrem dobrého kurzu, a tím je interaktivita. Z kurzu si totiž ideálně chcete odnést praktické znalosti, které se nejlépe získávají právě interakcí na vlastní kůži prostřednictvím praktických cvičení a projektů. Praktická zkušenost je v programování opravdu nepostradatelná a je považována za nejdůležitější část procesu učení.

Před začátkem kurzu si projděte recenze, doporučení od ostatních studentů, odborné hodnocení, zpětnou vazbu od lidí, kteří kurz již absolvovali nebo doporučení odborníků. Odborníků v programování, kteří chtějí pomáhat mladým programátorům je celá řada, stačí se podívat na YouTube nebo na fóra. Myslete také na to, že to co najdete na internetu jako první, není vždy to nejlepší. Ověřte si informace z vícero zdrojů, ideálně kurzů vyzkoušejte několik a následně se rozhodujte.

Jaké existují platformy a kurzy zdarma?

V začátcích bude klíčové se nevzdat. V této fázi je proto důležité mít k dispozici kvalitní zdroje, které vám pomohou získat pevný základ a překonat první překážky. Správný výběr vzdělávacích materiálů a zdrojů vám také může ušetřit spoustu času a nervů. Jasné vysvětlení konceptů, praktické příklady nebo dobré vysvětlení základů jsou jen špička ledovce.

freeCodeCamp

FreeCodeCamp platforma s interaktivními kurzy pro vývoj webových stránek. Naučíte se zde jazyky jako HTML, CSS nebo Java Script. Kurzy jsou strukturované, interaktivní, relativně hravé a navíc zcela zdarma. Výhodou platformy jsou certifikáty, které obdržíte po absolvování jednotlivých kurzů.

freeCodeCamp

FreeCodeCamp Zdroj: https://freeCodeCamp.org/

Codecademy

Codecademy je online platforma pro předplatitele, velkou část obsahu však poskytuje zdarma. Najdete zde interaktivní kurzy v mnoha programovacích jazycích, jako jsou Python, JavaScript, HTML, CSS a další. Kurzy jsou interaktivní, tedy danou lekci si vždy můžete vyzkoušet přímo v prohlížeči. V rámci jednotlivých lekcí najdete také videa, nápovědy a odkazy na zajímavé dotazy přímo od uživatelů, související s danou lekcí. Právě tyto dotazy jsou pro začátečníka velmi příjemný detail.

Codecademy

Codeacademy Zdroj: https://codecademy.com/

Kromě samostatných kurzů, nabízí platforma také komplexní programy podle zaměření, například vývoj webových stránek nebo datovou analýzu. Daný obor zde procházíte od úplných začátků až po detaily pro profesionály. Velmi dobře zpracovaný je také systém pravidelného učení a odznaky za plnění cílů.

Harvard CS50

Pokud hledáte výzvu, tak tohle je pro vás. Jedna z nejprestižnějších univerzit světa Harvard nabízí zcela zdarma online kurz CS50 - Introduction to Computer Science. Jde o bezplatný online kurz na platformě edX. První verze byla na platformě spuštěna v roce 2012, což umožnilo přístup ke kurzu lidem z celého světa. Od té doby zůstal volně dostupný pro každého a je pravidelně aktualizován. Kurz by vám měl pomoci blíže porozumět základním konceptům programování a nutí účastníky řešit zajímavé problémy právě pomocí programování. Přednášky z kurzu najdete také na YouTube.

Dále pak můžete navštívit i jiné platformy. Za zmínku stojí například Udacity nebo Coursera. Případně se podívejte do článku Nepřestávejte se učit (interval.cz), kde náš kolega Zbyněk Výboh odkazuje na další skvělé online studijní programy a kurzy. Všechny tyto zdroje jsou primárně v angličtině. Pokud hledáte zdroj v češtině, můžete navštívit Khan Academy.

Nebuďte na to sami

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, programování není jen o individuálních dovednostech programátora. Slyšeli jste už o termínu open-source? Ten se vztahuje na softwarový model, kde je zdrojový kód softwaru veřejně dostupný a může být používán, upravován a distribuován svobodně. To znamená, že uživatelé mají přístup ke zdrojovému kódu a mohou provádět různé úpravy či vylepšení. Komunita tak může společně pracovat na vylepšování a rozvoji softwaru. Jako open-source začínal například Linux (operační systém), Apache HTTP Server (webový server), a Mozilla Firefox (webový prohlížeč).

Zapojte se tedy aktivně do IT komunity. Můžete se tak setkat s lidmi, kteří již prošli tím, co vy teprve začínáte zkoumat. Můžete také získat podporu od zkušenějších kolegů a sdílet nápady nebo se podílet na zajímavých projektech.

Na komunitních fórech se navíc dostanete k různým přístupům a technikám, které mohou zásadně ovlivnit váš přístup k programování. Diskuze, společné projekty a sdílení zkušeností vám umožní rozšířit své znalosti mimo hranice vlastních studií a kurzů. Potkáte nové lidi, což vám usnadní vstup do odvětví a získáte skvělou příležitost k budování profesionálních vztahů (networking).

Získáte zde také přístupy ke knihovnám, ze kterých můžete v budoucnu čerpat.

Zkuste se zapojit například do komunit jako:

Tvořte vlastní projekty

Jakmile se naučíte nějakou část jazyka nebo novou techniku, je třeba to vyzkoušet v praxi. No a jak lépe než na vlastním projektu, kde musíte vámi vybraný problém řešit prakticky?! Tato část učení je snad nejdůležitější. Ze začátku stačí jednoduchý projekt, který otestuje vaši schopnost řešit problémy a znalosti, které jste nabyli z daného kurzu nebo studia. Může to být jednoduchá hra nebo webovka (záleží na cíli a jazyce). Získáte tak praktické zkušenosti a dovednosti nad rámec teorie, naučíte se řešit skutečné problémy a efektivněji využívat daný programovací jazyk. Následně začnete řešit těžší a těžší problémy, vytvářet složitější programy a postupně budete získávat sebevědomí v oboru.

Jednoduchá kalkulačka v Pythonu

Jednoduchá kalkulačka v Pythonu

Krom praktických zkušeností je vlastní projekt zábava. Můžete si vybrat z celé řady programů, jednoduchých her, webových stránek a mobilních aplikací (podle zaměření a zájmu). Zkuste se například zapojit do dříve zmíněného open-source projektu. To vás naučí pracovat s dokumentací a okusíte práci na jednotlivých částech procesu vývoje. Pokud jste praktický typ, můžete automatizovat jednoduché procesy nebo si vytvořit webové portfolio. Možnosti jsou opravdu neomezené!

Projekty, které vytvoříte si pak budete dávat do vašeho portfolia, které se bude neustále zlepšovat a růst s vámi. Právě portfolio vám nakonec otevře cestu i do pracovního života a pomůže vám získat první práci v oboru.

Jelikož získáním práce v IT to nekončí, rádi bychom v závěru apelovali na celoživotní vzdělávání. Neustále budete čelit novým výzvám a problémům, které budete muset řešit. Proto na sobě pracujte, neustále se vzdělávejte a sledujte nové trendy. Jen tak se stanete opravdovým odborníkem v tom co děláte (platí i mimo programování).