Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Srovnání redakčních systémů WordPress a Drupal

Pokud byste srovnání stavěli pouze na číslech, resp. na počtu instalací těchto dvou redakčních systémů (CMS), bitva mezi Drupalem a WordPressem by vypadala jako setkání Davida a Goliáše. Podíváme se blíže na tyto dva systémy a poradíme vám rozhodnout se, který z těchto CMS je vhodnější pro vaše potřeby.

WordPress

Jedná se o nejpopulárnější systém pro správu obsahu na světě s velkou komunitou designerů a vývojářů. K dispozici je mnoho bezplatných šablon a pluginů, pomocí kterých přizpůsobíte svůj webový projekt tak, aby vyhovoval vašim potřebám. WordPress se snadno instaluje i velice intuitivně používá.

Jak je pro CMS typické, obsahová a designová část jsou v ovládacím panelu WordPressu odděleně, na své si tak přijdou i úplní začátečníci. Z rychlého a jednoduchého používání softwaru budou těžit zejména ti uživatelé, kteří si chtějí založit vlastní blog. WordPress ale může být užitečný i při realizaci větších profesionálních projektů.

WordPress hosting

Výhody a nevýhody systému WordPress:

 • ✔ na trhu působí již od roku 2003
 • ✔ velká komunita designerů a vývojářů
 • ✔ nabízí více než 8 000 šablon a 58 000 pluginů (doplňků) zdarma
 • ✔ používá jej přibližně 41,5 % všech webových stránek na celém světě
 • ✔ rychlá instalace
 • ✔ snadné použití
 • ✔ open source
 • ✘ častý cíl kybernetických útoků díky velké popularitě
 • ✘ ztráta výkonu s příliš mnoha doplňky

Drupal

Drupal je ještě o něco starší, a stejně jako WordPress se řídí konceptem open source. Drupal usnadňuje vytváření malých sociálních sítí, ale i zpravodajských webů, informační archivů či e-shopů. Stejně jako u jiných CMS i v Drupalu lze snadno vytvářet širokou škálu projektů webových stránek, k čemuž využijete moduly a šablony, kterých Drupal nabízí rovněž velké množství podobně jako WordPress. S Drupalem navíc nastavujete prvky obsahu sami. Rozlišujete například mezi vytvářením produktů nebo blogových příspěvků, což práci nesmírně zjednodušuje.

Výhody a nevýhody systému Drupal:

 • ✔ na trhu působí již od roku 2000
 • ✔ široký výběr šablon a doplňků
 • ✔ open source
 • ✔ flexibilní vytváření prvků obsahu
 • ✔ vhodné pro sociální sítě
 • ✘ seznámení s CMS vyžaduje čas
 • ✘ obtížná implementace hlavních aktualizací (z jedné verze do druhé)

Srovnání WordPress a Drupal

Výběr správného CMS závisí na různých faktorech a vašich konkrétních potřebách. V porovnání jsme se zaměřili na 4 hlavní kritéria - uživatelská přívětivost, bezpečnost, rozšiřitelnost o moduly/pluginy a přizpůsobení vzhledu.

Jak snadné je CMS používat?

WordPress (WP) byl původně vyvinut jako software pro blogování, umožňuje rychlou a nekomplikovanou integraci pluginů, což uživatelům výrazně usnadňuje vytváření vlastních stránek. Nezkušení uživatelé mohou rychle a pohodlně instalovat aktualizace pouhým kliknutím. Díky rychlé instalaci a intuitivnímu backendu má WP výrazně navrch a těší se velké oblíbenosti mezi provozovateli webových stránek.

Open source Drupal má zcela odlišný přístup. Tento CMS nabízí efektivnější základní instalaci, ale jeho modulární struktura umožňuje uživatelům vytvářet různé online projekty se složitými strukturami stránek. Dodatečné moduly je nutné nainstalovat ručně, a jelikož spoustu z nich na sobě závisí a některé nenabízejí zpětnou kompatibilitu, správa aktualizací může být zbytečně složitá. Ačkoli je vytváření webových stránek pomocí Drupalu o něco obtížnější, provozovatelé webových stránek těží z velmi různorodého využití.

Jak dobře je software chráněn před útoky?

Často používaná softwarová řešení jsou oblíbenými cíli útoků hackerů, v případě WordPressu se bezpečnostní mezery v systému objevují opakovaně. Slabým místem je velký počet pluginů vytvořených komunitou vývojářů, zvláště pokud se provozovateli webových stránek nepodaří nainstalovat nejnovější verzi rozšíření, případně nedbá na následné aktualizace.

To však neznamená, že je WordPress méně bezpečný než jiné CMS. I u Drupalu jsou v rozšiřujících modulech bezpečnostní mezery. Jelikož není Drupal tak populární a rozšířený, útočníci se raději zaměřují na WordPress.

TIP: Dbejte na pravidelné aktualizace jakéhokoliv CMS. Mezery v zabezpečení lze rychle opravit a pravděpodobnost, že se stanete obětí útoku, se enormně sníží.

Jaké možnosti rozšíření CMS nabízí?

Oba systémy pro správu obsahu spoléhají na jednoduchou instalaci a lze je přizpůsobit pomocí volitelných rozšíření. Zatímco WordPress byl primárně vyvinut jako software pro vytváření a správu blogových článků, Drupal se zaměřuje na komunitní aplikace a sociální sítě. V základní verzi jsou k dispozici různé funkce pro více uživatelů. WordPress podporuje pouze základní nastavení uživatelských rolí a práv. Odpovídající funkce však mohou být dodatečně vybaveny doplňky.

Drupal i WordPress lze upravit pomocí rozšíření. Velmi oblíbené jsou například pluginy/moduly, které z jednoduchého webu dělají e-shopové řešení. Další vylepšení pomáhají zlepšit výkon webových stránek různými způsoby. Jak na Drupalu, tak na WordPressu, jsou velmi žádané SEO doplňky, které můžete použít k posílení pozice svého webu ve vyhledávačích.

Které webové projekty lze realizovat pomocí systému?

Zatímco pluginy a moduly umožňují uživatelům přidávat na svůj web nové funkce, ke změně vzhledu webu se používají šablony. Za předpokladu, že máte požadované znalosti programování, nic vám nebrání si navrhnout vlastní WordPress/Drupal šablonu. Začátečníci však oceňují zejména předem vytvořené šablony, které jsou k dispozici ke stažení. Výběr dostupných bezplatných šablon se stává důležitým faktorem při výběru správného CMS pro váš web. WordPress v tomto směru jednoznačně vede a těží ze své obrovské komunity uživatelů a vývojářů. K dispozici je ke stažení kolem 8 000 WordPress šablon. Pozadu ale není ani Drupal se zhruba 3 000 motivy.

TIP: Víte, že veškeré nejžádanější Open Source aplikace můžete instalovat jedním kliknutím i na našich Managed serverech? Součástí jsou automatizované aktualizace, údržba, exporty záloh, klonování webů z naší administrace atd.

Který systém je pro vás ten pravý?

WordPress je oblíbený u bloggerů a dalších soukromých uživatelů díky své rychlé instalaci a vysoké uživatelské přívětivosti. Díky rozsáhlé nabídce volně dostupných šablon osloví uživatele, kteří chtějí mít moderní responzivní web, ale chybí jim potřebné znalosti programování. Pokud je vaším cílem vypublikovat obsah na jednoduchém webu bez přílišného úsilí, WordPress je intuitivní softwarové řešení právě pro vás.

WordPress je vhodný zejména pro:

 • začátečníky ve web designu
 • webové návrháře
 • eCommerce společnosti (bez profesionální podpory)
 • hobby bloggery

Drupal je bezpečný a univerzální CMS pro společnosti a veřejné instituce. Uživatelé CMS by měli mít určité znalosti o vývoji webu. Tento výkonný systém lze také použít k implementaci jednotlivých projektů webových stránek se složitou strukturou stránek.

Drupal je ideální pro:

 • větší firmy
 • vícejazyčné webové stránky
 • sociální sítě
 • profesionální webdesignéry