Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Red Hat Enterprise Linux zdarma

Zatímco předchozí přístup umožnil nainstalovat operační systém zdarma pouze individuálním uživatelům, nový bude přístupný i pro týmy vývojářů. Díky tomu nebude muset být RHEL omezený pouze na lokální vývojové instalace, ale půjde jej nasadit i v cloudových službách.

Ret Hat v prosinci oznámil, že projekt CentOS v dosavadní podobě končí a nahradí ho CentOS Stream. Do té doby CentOS svou distribuci vytvářel na základě zdrojového kódu distribuce Red Hat Enterprise Linux (RHEL), nyní se tyto role obrací a nový CentOS Stream se tak dostává před RHEL.

Kromě CentOS Stream je možnou alternativou za zrušený CentOS právě RHEL, který je od začátku února pro malé produkční nasazení zdarma. Jde o nové rozšíření Red Hat Developer Subscription. Tento program, který byl omezený pouze na jednu jedinou instalaci, byl dříve určený pouze pro vývojáře. Zástupci firmy přiznali, že toto omezení bylo náročné, a proto přišli se změnou podmínek a umožnili instalaci až na 16 serverů. Zároveň dodávají, že nejde o skrytý marketingový tah, kde by bylo cílem získat nové kontakty.

Abyste mohli RHEL využívat, stačí se pouze zaregistrovat v síti Red Hat či se přihlásit pomocí služeb jako jsou Facebook, Twitter, GitHub a podobně, poté si stáhnout distribuci a začít přijímat aktualizace. Pokud se rozhodnete povýšit předplatné na plnou podporu, můžete tak učinit kdykoli později.

RHEL sice stále nepokrývá vše, co původní CentOS, vývojáři už ale pracují na dalších programech a v průběhu tohoto měsíce oznámí další novinky.