Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Konec CentOS jak ho známe

Linuxová distribuce operačního systému CentOS bude v původní podobě brzy končit. Projekt, který vznikl před více než patnácti lety, a byl vyvíjen ve stínu Red Hat Enterprise Linux (RHEL), se přesune od klasického vydání k progresivnějšímu CentOS Stream.

CentOS 8 byl představen teprve v září 2019. Nyní společnost oznámila, že další verze CentOS už v klasické podobě nevyjde. Místo toho se uživatelé mohou těšit na variantu CentOS Stream.

Tato změna se dotkne i stávajících uživatelů, protože na původní variantu CentOS se brzy přestanou vydávat aktualizace. Verze 7 bude podporovaná ještě tři a půl roku, verze 8 by pak měla skončit ke konci roku 2021. Z konzervativní distribuce tohoto operačního systému se stane progresivní systém, u kterého se čeká vyšší rychlost, aktualizace a mnoho novinek.

Časová osa vydání jednotlivých verzí Debian

Aktuální pořadí zveřejnění nové verze systému. Zdroj: ZonerCloud.cz

Dojde k celkové změně charakteru. Verze Stream bude sloužit jako bezplatná varianta, na které se vývojáři vyzkouší, zda všechny úpravy a aktualizace fungují jak mají. Poté inovace převedou na jejich placené řešení RedHat. Doteď byl CentOS ve vývoji oproti Red Hat Enterprise Linux pozadu, nyní jej předběhne. Stabilita CentOS Stream však přirozeně nemůže konkurovat vydáním CentOS, jelikož bude v cyklu vydání uprostřed, bude méně stabilní než distribuce RHEL.

Vzhledem k tomu, že novinka ovlivní spousty uživatelů tohoto operačního systému, připravil CentOS seznam odpovědí na nejčastěji kladené dotazy.