Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Nepodceňujte zálohování vašich dat

Žijeme v době, kdy máme velkou část svých dat uložených v počítači, telefonu nebo jiném zařízení. Může jít o důležité dokumenty, kontakty nebo třeba osobní fotografie a videa. Díky pokročilým technologiím pak tato data nosíme neustále u sebe a můžeme se k nim kdykoliv dostat. Ale stejně tak rychle, jak si je dokážeme otevřít, tak stejně jednoduše o ně můžeme přijít. Ať už proto, že nám zařízení někdo ukradne, dostane se nám do něho škodlivý vir anebo tzv. "klekne", nebude ho možné oživit a informace z něj vytáhnout. Této situaci se dá lehce předejít – pravidelným zálohováním. To ale spousta z nás dodnes často podceňuje.

Někteří si myslí, že zálohování není potřeba

Globální průzkumy ukazují, že zálohování dat podceňuje okolo 35 % obyvatel České republiky. A proč tomu tak je? Respondenti jako nejčastější důvod uváděli, že to není potřeba. Další si důležitosti vědomi byli, kvůli lenosti tuto činnost odkládají na neurčito. Někteří by naopak zálohovali rádi, ale neví jak na to.

Nejcennější data jsou podle uživatelů hlavně fotografie a videa z rodinných dovolených a podobných akcí. Od té doby, co jsme si přestali snímky vyvolávat, ukládáme většinu těchto materiálů do počítače nebo mobilního telefonu. Další důležitou položkou jsou pak kontakty, které mají pro majitele telefonů často větší hodnotu než samotná zařízení.

Jak na zálohování dat

Možností, jak svá data můžete zálohovat, je hned několik. Jako častá varianta se nabízí externí disk nebo USB flash disk. Dříve se ve velkém využívalo také vypalování na CD nebo DVD nosiče, což už se ale v současnosti nedoporučuje. Jednak se mohou časem poškrábat a ničí se kvalita, mají nízkou kapacitu, a hlavně zařízení, do kterých můžete nosiče vložit, značně ubývá.

Další zajímavou a stále více vyhledávanější možností je cloud. Data ukládáte na internet a máte k nim přístup on-line, kdykoliv a odkudkoliv. Většina těchto služeb vám také nabízí možnost sdílení, kdy můžete poslat komukoliv odkaz a daná osoba si sdílené fotky, dokumenty a další data otevře ve svém zařízení.

Všechny výše zmíněné možnosti zálohování jsou běžně zpoplatněné. Obvykle se ale nejedná o nějaké závratné částky. Pokud si například vyberete Cloud Disk od Zoneru, zaplatíte částku od 50 korun za měsíc. Zálohování pomocí cloudu navíc zvládnete za pár minut a můžete tak předejít velmi nepříjemné situaci. Kdo už jednou o svá data přišel, jistě ví o čem je řeč.

Mějte zálohování dat na serveru zcela pod kontrolou, ukládejte v libovolných intervalech potřebná data na Cloud Disk úložiště.

Cloud Disk

Myslete i na samotnou zálohu a pro jistotu zálohujte svá data alespoň na dvě zařízení, například na cloudové úložiště a fyzický externí disk. V neposlední řadě nezapomínejte svá zařízení odpojovat, abyste je ochránili před malwarem, který se ze zařízení dokáže šířit i do připojené externí jednotky .