Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu
Podpora Centos 8 končí a je třeba vybrat vhodnou alternativu, jelikož použití nepodporovaného operačního systému nese mnohá rizika. V první řadě se nabízí přechod na nový CentOS Stream, což je následovník a budoucnost projektu CentOS. Jeho zaměření je ale jiné a sám Chris Wright (technický ředitel Red Hatu) říká, že Stream není náhradou za původní CentOS. Jednou z nejočekávanějších náhrad se však velice rychle stal nově vzniklý Rocky Linux z dílny původního zakladatele projektu CentOS.

Konec CentOS a vznik CentOS Stream

Když před necelým rokem společnost Red Hat oznámila konec klasického projektu CentOS a příchod nové varianty CentOS Stream, bohužel to také znamenalo nečekané dřívější ukončení podpory nejnovějšího vydání CentOS 8. Namísto původní „desetiletky“ byla doba podpory zkrácena na pouhé 2 roky, tedy do konce roku 2021.

Podpora předchozí verze CentOS 7 poběží podle původního plánu až do poloviny roku 2024. Pokud patříte mezi ty, kteří stihli na CentOS 8 upgradovat, je třeba si zvolit vhodnou náhradu. Od začátku příštího roku přestanou vycházet jakékoliv záplaty zveřejněných bezpečnostních chyb, jejichž počet neustále roste, což představuje značné bezpečnostní riziko.

Rocky Linux plynule navazuje na CentOS

Po oznámení nového CentOS Stream založil Gregory Kurtzer, původní zakladatel projektu CentOS, nový čistě komunitní projekt Rocky Linux (název je odvozen od jména spoluzakladatele CentOSu, Rockyho McGaugha), se kterým chtěl navázat přesně tam, kde skončil původní CentOS.

Komunita kolem nově vzniklého projektu vybudovala potřebnou infrastrukturu a v polovině listopadu vydala verzi Rocky Linux 8.5 „Green Obsidian“, která je odvozena z Red Hat Enterprise Linux 8.5. Vývojáři si pro vás připravili i nástroj na migraci z různých konkurenčních systémů - CentOS, CentOS Stream, RHEL, Oracle Linux či Alma Linux.

Detailní přehled novinek, ale i známých problémů, naleznete přímo na stránkách projektu. Pravidelná diskuze probíhá na jejich oficiálním distribučním fóru.

Snižte energetické náklady ve vaší firmě, nabízíme efektivní řešení.

Přejděte do ZonerCloudu a ušetřete až 70 % !

Ceny energií stoupají. Přinášíme řešení. Přejděte do cloudu!

Nejvýkonnější virtuální servery s 50% slevou a dárky ZDARMA!

Cloud Server

Vyberte si dárek ZDARMA

ke každé objednávce virtuálního serveru.

Dárek zdarma ke každé objednávce VPS

Co je ve verzi 8.5 Rocky Linux nového

Nejnovější verze Rocky Linux 8.5 nabízí podporu funkce Secure Boot, která umožňuje spustit během procesu bootování pouze software nebo firmware podepsaný schválenými klíči. Pokud uživatel aktualizuje z verze 8.4 s UEFI a aktivuje Secure Boot, přestane fungovat Rescue Kernel a musí dojít k jeho novému vygenerování.

Uživatelé AArch64 musí prozatím také počítat s tím, že aktuální verze ještě nemá k dispozici podepisovací systém pro tuto architekturu.

Rocky Linux 8.5 jinak de facto dodává stejné funkce, jaké byste našli v Red Hat Enterprise Linux 8.5.

Nové moduly:

 • Ruby 3.0
 • nginx 1.20
 • Node.js 16

Aktualizované komponenty:

 • PHP to version 7.4.19
 • Squid to version 4.15
 • Mutt to version 2.0.7

Kompilátory a vývojové nástroje:

 • GCC Toolset 11
 • LLVM Toolset 12.0.1
 • Rust Toolset 1.54.0
 • Go Toolset 1.16.7
 • Open Java Development Kit 17 (OpenJDK 17)

Odkazy ke stažení

Instalační ISO soubory pro x86_64 a ARM64 si můžete stáhnout z oficiálního webu projektu.

Rocky Linux 8.5 můžete nyní používat také jako image kontejneru prostřednictvím Docker Hub.