Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu
Serverové operační systémy jsou v porovnání s těmi desktopovými trochu jinou kategorií a pro začátečníka nemusí být snadné si mezi dvěma OS vybrat. Linux je zdarma a nabízí několik distribucí. Windows podporuje několik konkrétních technologií a DBMS (Database management system). Nejjednodušší pomůcka pro výběr operačního systému je následující - pro běžný web vytvořený v jednom z populárním redakčním systémů (CMS), vyberte systém Linux, pro zbytek Windows Server. Podívejme se ale i na několik dalších hledisek, která vám rozhodování při výběru OS ulehčí.

Programovací jazyky

Oblíbené programovací jazyky jako JavaScript nebo HTML podporují oba systémy, ale existují i výjimky. Pro projekty vyvinuté pomocí technologie ASP.NET nebo VBScrpt je vhodný pouze Windows. Tento operační systém je potřebný pro hostování projektů, které používají formáty souborů specifické pro tento OS (např. WMA a WMV).

Oba operační systémy podporují spojení PHP + MySQL, ale v tomto případě je lepší zvolit Linux, pro který je jazyk PHP nativní. Přestože Windows umožňuje spouštět skripty PHP, poběží pod ním pomaleji.

Pokud potřebujete pracovat se soubory MP3, Flash, Shockwave a Real, stejně jako s weby vytvořenými pomocí Microsoft FrontPage, oba operační systémy budou fungovat stejně dobře.

Služby a protokoly

Mnoho služeb a protokolů, jako jsou FTP a Telnet, funguje ve všech operačních systémech, ale opět zde najdeme rozdíly. V systému Linux je síťový protokol SSH defaultně podporován, v systému Windows Server musí být připojen samostatně. Přestože v důsledku toho získáte operační systém se stejnými schopnostmi, většinou to co je pro Linux zdarma, musíte u Windows zaplatit.

Správa databáze

Populární MySQL běží na obou operačních systémech, ale v linuxovém jádře funguje PHP + MySQL efektivněji. U Access, Microsoft Sharepoint a Microsoft SQL je situace jiná, zde je lepší zvolit Windows Server. Pro nasazení podnikového portálu, s vysokými požadavky na spolehlivost a stabilitu, je tomu zrovna tak.

Správa serveru

Vraťme se zpět k analogii s desktopovým OS. Windows je většině správcům systému bližší a srozumitelnější, zejména díky všeobecně známému GUI (grafickému uživatelskému rozhraní). Pro práci se systémy Linux jsou nutné nové znalosti a zkušenosti. Pokud je ale prioritou rychlost a efektivita, je lepší investovat nějaký ten čas a úsilí, a funkcím Linuxu porozumět.

Nejvýkonnější virtuální servery s 50% slevou !

Cloud Server

Náklady

Téměř všechny distribuce Linuxu (Debian, Ubuntu, CentOS, Fedora) jsou distribuovány zdarma. Pří výběru jednoho z nich pak platíte pouze za pronájem virtuálního serveru. Za používání licencovaného systému Windows Server, a instalaci dalších komponent, si budete muset připlatit.

Na co OS nemá vliv

Služby spuštěné na virtuálním serveru budou pro vaše klienty stejně dostupné bez ohledu na vybraný operační systém. Klienti nikdy nebudou vědět, jaký operační systém pro svůj projekt používáte, protože budou pracovat se stejnými daty. Jediným rozdílem je prostředí, ve kterém jsou tato data zpracovávána, a tyto rozdíly uvidí pouze IT specialisté obsluhující virtuální server.

Shrnutí

Virtuální hosting v systémech Linux stojí v průměru o 20 % méně než hosting ve Windows, takže pokud nepotřebujete využít konkrétní technologie typické pro Windows, je výhodnější zvolit Linux. Hostování na jakémkoli systému Linux je optimální pro weby postavené na redakčních systémech Joomla, WordPress, Drupal atd. Ale kde je třeba nasadit projekt v ASP nebo ASP.NET, uplatníte pouze Windows Server. Operační systém Windows je rovněž potřebný k hostování aplikací pro obchodování s akciemi, a jakékoli nepřetržitě běžící služby (např. herní server).

Výhody systému Linux:
  • stabilní a rychlá práce
  • bezpečné prostředí (útoky jsou zaměřeny hlavně na systémy Windows)
  • bezplatná distribuce (se vzácnými výjimkami)
  • univerzálnost - vhodné pro většinu webových projektů
Výhody systému Windows Server:
  • podpora ASP.NET a dalších technologií vyvinutých pro Windows
  • jednoduchá správa a aktualizace
  • vhodné pro konkrétní projekty, které vyžadují Windows