Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Jak na upgrade Debianu 10 na novou verzi Debian 11 Bullseye

V srpnu konečně vyšla nová verze systému Debian Linux 11 „Bullseye“, která nabízí aktualizované balíčky a pětiletou podporu. Pokud jste se rozhodli upgradovat váš současný Debian 10, máme tu pro vás podrobný návod. V něm najdete jak bezpečně upgrade provést pomocí příkazu apt, včetně upgradu všech nainstalovaných balíčků.

Postup

Otevřete si okno terminálu přes SSH, nebo využijte servisní konzoli v detailu serveru v Centru administrace, a řiďte se následujícími pokyny.

 1. V první řadě si důkladně zazálohujte všechna data a konfiguraci systému.
 2. UPOZORNĚNÍ: Pečlivě si zazálohujte i konfigurační soubory MariaDB, při následujícím upgradu se totiž přepíší.

 3. Než upgradujete svůj systém na verzi Debian 11, musíte na samotný Debian 10 nainstalovat všechny bezpečnostní záplaty a čekající upgrady postupně pomocí následujících příkazů:
  apt update
  apt upgrade
  apt full-upgrade
  apt --purge autoremove
 4. Po úspěšné aktualizaci stávajících balíčků restartujte systém Debian 10 příkazem systemctl reboot
 5. Před zahájením postupu upgradu musíte překonfigurovat soubory zdrojového seznamu APT. Aktuální nastavení zobrazíte pomocí příkazu more /etc/apt/sources.list
 6. Klíčové slovo buster naznačuje, že používáme starší verzi 10. Z tohoto důvodu musíme změnit všechny odkazy v tomto souboru z buster na bullseye. K editaci souboru použijme například textový editor Vim, který spustíte příkazem vi /etc/apt/sources.list
 7. Nyní nahraďte každou instanci buster výrazem bullseye a buster/updates změňte na bullseye-security
 8. Uložení souboru a ukončení editoru Vim provedete stisknutím klávesy ESC (přepnete tak do příkazového režimu), následně zadejte příkaz :wq! a stiskněte klávesu ENTER.
 9. Nyní aktualizujte index balíčků příkazem apt update
 10. Připravte se na upgrade operačního systému příkazem apt upgrade
 11. Následně můžete spustit samotnou aktualizaci Debian 10 na Debian 11 zadáním příkazu apt full-upgrade
 12. Postupujte podle pokynů na obrazovce. Během procesu upgradu můžete dostat různé otázky, například „Do you want to restart the service?” nebo „Keep or erase config options?“ a další. Všechny postupně potvrďte a vyčkejte na dokončení upgradu.
 13. Restartujte systém Linux příkazem systemctl reboot
 14. Nakonec si ověřte, že po upgradu vše správně funguje.

Shrnutí

Věříme, že se vám upgrade na Debian Linux 11 povedl úspěšně. Každá aktualizovaná verze Debianu 11 přináší nové funkce a podporu hardwaru, je vždy třeba zvážit provedení případného upgradu. Projekt Debian Linux zveřejnil podrobného průvodce, který vysvětluje možné problémy, s nimiž se může během instalace setkat.

GNU grep ve verzi 3.4 a 3.6 má velkou výkonnostní regresi při vyhledávání velkého počtu vzorů ve velkém souboru. Oproti verzi 3.3 je až 24× pomalejší. Obzvláště při použití verze 3.3 spotřebuje velké množství paměti a může vést k tzv. swapování. Oprava je dostupná od listopadu loňského roku, nicméně vyšla až ve verzi 3.7 v polovině srpna tohoto roku.

Jelikož jsme se již dočkali stabilní verze nového Debianu 11 Bullseye, naši administrátoři aktualizovali šablony pro automaticky zřizované servery. Jsme tak opět první poskytovatel, který svým zákazníkům nabízí virtuální servery s nejnovějším dostupným operačním systémem.

Nejvýkonnější virtuální servery s novým Debianem 11

Debian 11