Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Debian 13 dostane jméno po modrém dinosaurovi

Operační systém Debian, který je známý především pro svou konzervativnost, patří mezi nejrozšířenější linuxové distribuce na světě. Není komerční a na jeho přípravě se podílejí dobrovolníci z celého světa. Už od roku 1996 pojmenovávají jednotlivé vydání Debianu kódovými jmény podle postaviček z filmu Toy Story. A jinak tomu nebude ani u Debianu 13, který bude nazván Trixie. Ponese jméno po plastovém modrém dinosaurovi, který se poprvé představil v Toy Story 3.

V současnosti je aktuální stabilní verze Debian 10 - Buster, který byl vydán v roce 2019. Po něm bude následovat Debian 11 – Bullseye. U něj se očekává 12. ledna 2021 zmrazení základů pro vydání, což má několik stupňů. Nejprve by mělo dojít k soft freeze, a to 12. února, přesně o měsíc později k hard freeze a nakonec k full freeze, tedy k úplnému zmražení. O full freeze ani termínu vydání však stále ještě nebylo rozhodnuto. Od poloviny ledna roku 2021 by se tak správci Debianu už měli vyhnout nějakým větším zásadnějším změnám.

Vzhledem k tomu, že nové Debiany vycházejí obvykle ve dvouletých intervalech, předpokládaným nástupem Debianu 12 – Bookworm je rok 2023. Vydání Debianu 13 - Trixie je tedy očekávané na rok 2025.

Časová osa vydání jednotlivých verzí Debian

Dříve zavedený cyklus vydávání nových verzí. Zdroj: https://cs.qaz.wiki/wiki/Debian_version_history