Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu
ZONER a.s. ve spolupráci s firmou Prosolar pomocí hodinových cen elektřiny ve SPOTu na OTE monitoruje špičky odběru elektřiny a minimalizuje během nich vlastní spotřebu. Díky tomu ZonerCloud snižuje výdaje za elektřinu o 7 - 10 % ročně. Nabízí tak firmám řešení, díky kterému minimalizují odběr elektřiny ve špičce, kdy je její cena nejvyšší. Při masivním využití můžou pomoci k vyhlazení špiček na celém trhu.

Z důvodu vysokých cen energií, odstavování uhelných elektráren a možného nedostatku zemního plynu z Ruska stojí nejen české firmy před otázkou, jak si zajistit dostatek energií a drasticky nezvyšovat ceny svých služeb. Situaci řeší Evropská unie, která ve snaze zmírnit dopady energetické krize dohodla se členskými státy snížení spotřeby elektřiny o 5 % v denní špičce. Bohužel k rozhodnutí nevydala žádný manuál proveditelnosti, a tak musí jednotlivé firmy sami nacházet způsoby, jak snížení dosáhnout. Jaká mají východiska?

„Na prvním místě je potřeba, aby každá budova (areál) měla vlastní fotovoltaickou elektrárnu a vyráběla si část energie sama. V ZONERu již teď s 18 kWp FVE pokryjeme 6 % spotřeby a plánujeme rozšíření o dalších 48 kWp, čímž se dostaneme až na 24 %.“

Milan Behro, majitel společnosti ZONER a.s.

Co je třeba k dosažení snížení spotřeby elektřiny?

Domácnostem se jednoduše nabízí řešení v určité hodiny energetických špiček vypínat elektrické spotřebiče. To ale u řady firem není možné. Vypnout počítače a celé datové centrum si např. provozovatel cloudových a serverových služeb nemůže dovolit.

ZONER a.s. řízení spotřeby energií řeší již od roku 2018. Společně s firmou Prosolar, výhradním dodavatelem systémů STORION od čínsko-německého výrobce AlphaESS, se v oddělení energetiky zabývá optimalizací systémů řízení energií (EMS) malých, středních i velkých firem.

Plnění cílů vyhlazování špiček

Již před čtyřmi lety si obě společnosti stanovili dva hlavní cíle:

  • 1. Vyhlazovat energetické špičky firmy
  • 2. Vyhlazovat špičky celého trhu

Systémy STORION již v základu umí běžet v režimu vyhlazování špiček, takže splnění prvního cíle bylo snadné. Jak ale vyhlazovat špičky celého trhu? Bez spolupráce dodavatele energie je složité zjistit, ve kterou denní dobu probíhá spotřební špička a kdy je vhodné aktivovat podpůrné zdroje energie.

ZONER a Prosolar společně našli extrémně jednoduché řešení – prozradí ji hodinová cena elektřiny ve SPOTu na OTE. V uvedené „drahé hodině“ se systém staví do protisměru celému energetickému trhu, spouští čerpání elektřiny ze záložních baterií, a tím dosahuje stabilizace spotřeby.

Na grafickém znázornění můžete vidět špičku odběru elektrické energie. V tyto tzv. drahé hodiny omezujeme díky našemu bateriovému systému odběr na nejnižší nutnou míru. Zdroj: https://www.ote-cr.cz/

„Toto řešení má navíc nespornou výhodu v tom, že dochází k úspoře ceny za spotřebu energie v rozsahu 7-10 % ročně. Kvůli vysokým cenám za elektřinu je návratnost investice přibližně 5 let, s probíhajícími dotacemi se sníží i na polovinu.“

dodává Milan Behro

Záložní baterie mohou pomoci vyhlazovat špičky trhu

Pokud se podobných systémů na trhu bude objevovat více a většina firem skutečně na tento záložní bateriový systém přejde, je možné tímto způsobem částečně vyhladit celkové výkyvy ceny elektřin během dne.

Zde je na místě zdůraznit, že ne každé je tak dobré a funkční, jak dodavatel slibuje:

„Musíte si dávat pozor na hlavní parametry bateriového úložiště, zejména: počet nabíjecích cyklů - nejméně 10 tisíc, záruka minimálně 10 let, využitelná kapacita baterií minimálně 90 %, intenzita nabíjení 1C,"

upozorňuje Milan Behro.

Společnost Prosolar je největším dodavatelem jak rezidenčních, tak průmyslových řešení, a dodávané systémy AlphaESS STORION jsou jedničkou na trhu.