Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Zdražování energií nebere konce, jaký to má dopad na naše služby?

Situace na energetických trzích není dobrá. Z tohoto důvodu jsme poprvé od svého vzniku v roce 2013 museli provést výraznější úpravu cen u námi provozovaných serverů. Ale zatímco cena elektřiny od loňského roku stoupla o více než 200 %, naše zdražení se odrazilo pouze v 10 % ceny.

V současnosti můžeme pozorovat další nárůst cen elektřiny, plynu a dalších klíčových komodit. Jak se budou ceny elektřiny v budoucnu vyvíjet nikdo s přesností říct nedokáže. Mnohé však nasvědčuje tomu, že jejich návrat před meziročním nárůstem o víc jak 200 % v dohledné době čekat nemůžeme.

Cena elektřiny je závislá na ceně vstupů (energií) – jako jsou plyn, ropa, uhlí a dále emisních povolenek. Loňský rekordní nárůst cen elektřiny způsobovala především cena emisních povolenek a zdražování uhlí a plynu. Zdražování ale mohlo zapříčiňovat i celkové oživení průmyslu a ekonomik a s ním spojená vysoká poptávka po energiích. Tento trend lze pozorovat především na asijských trzích.

Cena elektřiny na trzích se mění z hodiny na hodinu

Cena elektřiny na trzích se mění z hodiny na hodinu Zdroj: https://www.kurzy.cz/

Ceny energií nadále rekordně stoupají

Energetická krize z léta loňského roku se od útoku Ruska na Ukrajinu ještě více prohloubila. Velkoobchodní ceny plynu i elektřiny vystřelily vzhůru. Vzhledem k současné situaci ve světě panuje na trzích velká nejistota. Ceny elektřiny se tak mění doslova z hodiny na hodinu.

Domácnosti za elektřinu, plyn i vodu si budou muset připlácet. Ekonomové odhadují, že v letošním roce budou stoupat i ceny stavebních prací a nemovitostí.

Další zdražování neplánujeme

Kam dál se budou ceny energií ubírat zatím podle odborníků nelze předvídat. Co je však už téměř jisté je, že přinejmenším do poloviny roku nijak výrazně neklesnou. Vývoj mimo jiné závisí na tom, jaká opatření Evropská unie přijme směrem k Rusku a jaké odvetné kroky ze strany Ruska se jí vrátí.

Další zdražování našich služeb momentálně neplánujeme, ale vzhledem k extrémní situaci a cenám na trhu, které neustále dramaticky stoupají, ho však nemůžeme ani vyloučit.

Uvědomujeme si, že jsme zdražením nikoho nepotěšili. Je to ale nutný krok k tomu, abychom vám i nadále mohli poskytovat maximální úroveň a vysokou stabilitu služeb.