Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu
SMB1 je desítky let starý protokol, který se stále používá např. k připojení počítačů ke starým zařízením NAS, ale Microsoft nyní plánuje ukončit jeho podporu ve Windows nadobro. Stejná změna se dostane do všech Windows 11 Insider, ale i do stabilních sestavení uživatelských verzí Windows 11. Pokud někdo SMB1 bude potřebovat, musí použít nepodporovaný instalační soubor.

Co je to SMB a k čemu slouží

SMB ( angl. Server Message Block) je síťový protokol, který umožňuje počítačům připojeným ke stejné síti sdílet soubory, tiskárny a dokonce i sériové porty z jiných počítačů. Ačkoli byl SMB původně vyvinut pro operační systém Windows, lze jej použít i na dalších platformách, včetně systému Unix a Mac OS pomocí softwarové implementace s názvem Samba.

Po Windows 10 jsou na řadě Windows 11

Hlavní programový manažer společnosti Microsoft Ned Pyle minulý týden oznámil, že nová verze Windows 11 Home Insider bude mít vypnutou podporu pro síťový protokol SMB1. Stejně tak tomu bude i v příštím hlavním vydání Windows 11. To znamená, že stabilní sestavení Windows 11 budou dodávány již s deaktivovaným protokolem SMB1.

Totéž udělal Microsoft s Windows 10. V roce 2017 společnost vydala aktualizaci Windows 10 RS3 a protokol SMB1 v ní byl standardně zakázán. Zde je důležité poznamenat, že změny neovlivní místní upgrady počítačů, na kterých již SMB1 běží. Pro tyto uživatele není SMB1 zcela odstraněn a je možné ho znovu nainstalovat.

Zdroj: https://techcommunity.microsoft.com/

Nejen, že Microsoft také odstraní binární soubory SMB1 v budoucích verzích Windows 11. Až aktualizace dorazí, Windows 11 a Windows Server nebudou dodávány s ovladači a knihovnami DLL SMB1. Pro organizace a uživatele, kteří se stále chtějí připojovat ke starým továrním strojům, lékařskému vybavení nebo spotřebitelskému NAS, Microsoft poskytne nepodporovaný instalační balíček.

Naše služby tato změna nijak neovlivní

Využíváte-li naše online úložiště Cloud Disk jako síťovou jednotku v systému Windows, žádné omezení vám v tomto ohledu nehrozí.

Cloud Disk můžete využít nejen pro dokumenty a fotografie z dovolené, ale například i pro pravidelné zálohování dat na serveru, kdy si můžete na datový disk nechat zasílat potřebná data v libovolných intervalech. Hlavním důvodem vzrůstající popularity služby je zejména pohodlí uživatele a dostupnost dat prakticky odkudkoliv.

Snižte energetické náklady ve vaší firmě, nabízíme efektivní řešení.

Přejděte do ZonerCloudu a ušetřete až 70 % !

Ceny energií stoupají. Přinášíme řešení. Přejděte do cloudu!

Nejvýkonnější virtuální servery s 50% slevou a dárky ZDARMA!

Cloud Server

Vyberte si dárek ZDARMA

ke každé objednávce virtuálního serveru.

Dárek zdarma ke každé objednávce VPS

Jak zakázat/povolit podporu protokolu SMB1 ve Windows

Jelikož je protokol SMB1 zastaralý, ohrožuje soukromí a zabezpečení při přenosu souborů. Pokud v počítačové síti vzájemně nesdílíte soubory a tiskárny se starými operačními systémy nebo neprovozujete nějaký starší NAS, který vyžaduje SMB 1.0, můžete podporu pro tento protokol vypnout již nyní.

  1. Vyhledejte a spusťte Ovládací panely.
  2. V Ovládacích panelech přejděte na Programy a funkce a klikněte na Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.
  3. V nově otevřeném okně s názvem Funkce systému Windows najděte funkci Podpora pro protokol sdílení souborů SMB 1.0/CIFS.
  4. Zrušte zatržení a klikněte na tlačítko OK.
  5. Aby se změny projevily, je třeba restartovat počítač. Pokud souhlasíte, klikněte na tlačítko Restartovat nyní.

Podporu SMB 1.0 můžete v případě potřeby stejným způsobem opětovně zapnout.