Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Válka procesorů: AMD vs. Intel - Jak se změnil poměr sil na trhu cloudových řešení

Souboj na globálním trhu s CPU pro servery nabírá na obrátkách. Již v roce 2022 zaznamenal trh mírný propad oproti předchozímu roku. Ne všichni hráči však zaznamenali stejný vývojový trend. Intel, který dlouhodobě na trhu dominuje, zaznamenal 16% propad meziročně. Tento obrovský propad byl, podle některých analytiků, zapříčiněn odkládáním uvedení nové řady procesorů Sapphire Rapids. AMD, druhý největší hráč na trhu s CPU pro servery, oproti tomu zaznamenal rekordní růst 62 % a dokázal tak pro sebe získat 20 % z celkového tržního podílu.

V letošním roce to podle zprávy od agentury TechSpot vypadá podobně. AMD mělo ve třetím kvartálu tržní podíl již 23,4 % a postupně tak roste (převážně na úkor Intelu). Velkou zásluhu na tom nesla 4. generace serverových procesorů, kterou rychle adoptovala světová datacentra, především pak velcí poskytovatelé cloudových služeb.

„V ZonerCloudu jsme se pro adaptaci AMD rozhodli také. Důvodem byla naše dlouhodobá snaha poskytovat co možná nejlepší cloudové služby. Vzhledem k technologické výhodě, kterou procesory EPYC představují bylo rozhodnutí jasné. Servery se 4. generací procesorů jsme testovali již v první půlce letošního roku a spustili jsme je krátce poté. Byli jsme tak opět prvním poskytovatelem cloudových služeb, který tuto jedinečnou technologii v ČR využíval.“

říká Milan Behro, CEO společnosti ZONER a.s.

Proč se poměr sil na trhu tak dramaticky přesouvá ve prospěch AMD?

AMD přišlo na konci roku 2022, tedy o 2 měsíce dříve než Intel, s novou generací procesorů (AMD EPYC™ Genoa). Tato nová generace EPYC vyniká ve vícevláknové pracovní zátěži. To znamená, že jsou ideální pro aplikace, které mohou využívat výkon paralelního zpracování, jako je virtualizace, analýza dat a cloud computing.

Představení čtvrté generace procesorů AMD EPYC pro servery Zdroj: https://youtube.com/

Počet jader

Velkou výhodou AMD je počet jader, který AMD posunulo až na 96 ve verzi AMD EPYC™ 9654. To je v porovnání s protějškem od Intelu o 40 jader více! Pokud tedy zátěž serveru zahrnuje spuštění více virtuálních strojů, databází nebo paralelních úloh, vyšší počet jader AMD poskytuje obrovskou výhodu. Snaha Intelu dohnat AMD v počtu jader byla v tomto roce zřetelná.

Cena/výkon

Procesory od AMD ničí Intel také v jiné kategorii a to v mnohem lepším poměru cena/výkon, což z nich činí atraktivní volbu i pro společnosti, které mají omezený rozpočet. S cenou a výkonem přímo souvisí spotřeba energie, kde opět procesory od AMD překonávají své protějšky od Intelu. Nižší spotřeba energie opět nahrává AMD u společností, které se ohlíží na náklady spojené s provozem svých serverů.

Vývoj v roce 2023

V letošním roce se vývoj opět posunul směrem k extrému. Po představení procesorů Genoa-X s 1.1 GB cache navíc, vydalo AMD jejich EPYC™ 9754 Bergamo s neuvěřitelnými 128 jádry! Spolu s počtem jader se změnila také architektura procesoru, ze Zen 4 architektury na Zen 4 Cloud (Zen 4c). Zen 4c je speciálně navrženo pro vícevláknovou pracovní zátěž (například cloud computing), má menší jádra s nižšími taktovacími frekvencemi, nižší spotřebu energie a sníženou vyrovnávací paměť L3 na jádro. Tyto procesory aktuálně běží například v serverovnách společnosti Meta.

AMD EPYC Processor Zdroj: https://www.amd.com/

Díky novinkám od AMD byla letos rukavice na straně Intelu, který musel přijít s něčím převratným. V září proto Intel oznámil svou pátou generaci serverových procesorů Emerald Rapids s 64 jádry, která by měla vyjít v průběhu prosince. Na stejné konferenci Intel také ukázal plány na rok 2024, kde nastínil další dvě generace serverových procesorů Granite Rapids (144 jader) a Siera Forest (288 jader). Tyto procesory budou konkurovat páté generaci serverových procesorů od AMD pojmenované Turin.

Kam směřuje vývoj serverových procesorů a co to znamená pro trh?

Závěrem tak lze říci, že ve “válce” na poli serverových procesorů Intel velmi zaostává na úkor svého tržního podílu, a AMD má momentálně technologický náskok, díky kterému nutí celý trh opravdu inovovat. Jestli AMD nechá Intel v prachu nebo se Intelu podaří přijít s něčím převratným je otázkou. Jisté je však to, že konkurence na trhu je dobrá pro uživatele, kteří díky rychlejším procesorům pociťují snahu obou společností vyvíjet nové a výkonnější technologie. Budoucnost serverových procesorů je tak plná očekávání a slibných perspektiv. Lze očekávat neustálý růst výpočetního výkonu a efektivity serverových systémů a výkonnější servery, které budou přinášet výhody v oblasti cloudových služeb, umělé inteligence, vývoje softwaru a mnoha dalších odvětví.

Pokud hledáte dostupné cloudové služby, pronájem datového prostoru, výpočetního výkonu nebo individuální e-mailové služby, napište nám. Máme nejvýkonnější a vysoce dostupné virtuální servery, které vám zřídíme do 55 sekund.