Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Srovnání nejlepších virtualizačních
softwarů

Produkty pro virtualizaci serverů se používají k rozdělení dedikovaných serverů na škálovatelné virtuální instance zvané virtuální privátní servery (VPS). Každý virtuální server může hostovat jedinečný operační systém, a je často flexibilnější a spolehlivější než fyzické servery. My si v tomto článku srovnáme přední dodavatele těchto softwarů z pohledu rychlosti, efektivity nákladů či škálovatelnosti.

VMware vSphere

VMware se svým produktem VMware vSphere dlouhodobě poráží svoji konkurenci zejména díky své spolehlivosti. Na trhu dominuje na poli virtualizace napříč různými platformami, operačními systémy a architekturami při zachování té nejvyšší bezpečnosti a stability služeb. Díky zrcadlení obsahu jednotlivých virtuálních serverů a inteligentnímu přesunu dat v případě výpadku serveru, můžeme i my v ZonerCloudu garantovat dostupnost služeb až 99.99 %.

Pro malé a střední podniky, které nejsou technicky zdatné, může být funkcionalita příliš složitá. Někteří uživatelé se navíc domnívají, že pro prostředí náročná na Linux existují lepší alternativy, nicméně společnost VMware vždy nabízela prémiový produkt za prémiovou cenu. Pro méně pokročilé uživatele je však k dispozici portál vCloud Director, který umožňuje snadnou správu vlastního datového centra i z webového prohlížeče.

Ušetřete energii, čas a peníze s vlastním virtuálním datovým centrem postaveném na technologii vCloud Director od jedničky na trhu VMware.

Microsoft Hyper-V

Technologie Hyper-V již dlouho patří mezi expertní funkce serverových vydání systému Windows. Hyper-V v hodnocení uživatelů zaostává za VMware vSphere již jen o málo, v průběhu let se Hyper-V neustále rozrůstal a stal se tak významným protivníkem. VMware stále vyhrává v šíři virtualizačních funkcí, technologie Hyper-V je však levnější a je optimalizována pro integraci s dalšími produkty Microsoftu.

Pro Open Source a Linux systémy bychom spíše doporučovali právě zmiňovaný VMware, stejně tak je vhodnější volbou pro více prostředí. V konečném důsledku se ale volba mezi těmito dvěmi technologiemi stává spíše osobní preferencí.

Virtualizace Red Hat

Red Hat virtualizace si v prostředí Linuxu dobře poradí podobně jako VMware. Celková hodnocení uživatelů zaostávají za vSphere jen mírně. I když je používán mnoha malými a středními podniky, celkově se jedná spíše o nástroj pro velká nasazení, která vyžadují větší množství zastoupení serverů. U společností, kde je upřednostňován OS Linux před Windows, by měla být Red Hat virtualizace na užším seznamu.

Proxmox VE

Proxmox je levnější alternativa k Red Hat v linuxovém prostředí. Svou pozici na trhu si vydobyla v Německu a dalších částech Evropy, zejména mezi malými a středními podniky s IT zaměstnanci, kteří mají zkušenosti s Open Source softwarem. Díky kombinaci virtualizace serverů, kontejnerů a softwarově definovaného úložiště (Sofware-Defined Storage) v jednom produktu, je obzvláště atraktivní pro organizace, které chtějí tyto technologie implementovat. Rovněž úzce soutěží s Virtuozzo (viz níže).

Snižte energetické náklady ve vaší firmě, nabízíme efektivní řešení.

Přejděte do ZonerCloudu a ušetřete až 70 % !

Ceny energií stoupají. Přinášíme řešení. Přejděte do cloudu!

Nejvýkonnější virtuální servery s 50% slevou a dárky ZDARMA!

Cloud Server

Vyberte si dárek ZDARMA

ke každé objednávce virtuálního serveru.

Dárek zdarma ke každé objednávce VPS

Oracle VM Server

Oracle VM VirtualBox je jednoznačně správná volba pro uživatele aplikací Oracle v prostředí x86 nebo AMD / Intel64. Jelikož se jedná o open source, kvalifikované IT týmy oceňují jeho flexibilitu a rychlý výkon při testování, vývoji, demonstraci a nasazování řešení na více platformách z jednoho stroje. Toto virtualizační řešení napříč platformami podporuje Windows, Linux, Mac OS X, Oracle Solaris a řadu hostovaných operačních systémů.

Přestože ve srovnání s konkurencí zaostává za automatizovanými vymoženostmi a elegantními rozhraními, přináší vysoký výkon, flexibilitu a velkou knihovnu s předem připravenými emulovanými systémy třetích stran. Velkým lákadlem je rovněž cena, neboť je volně dostupný za podmínek GNU General Public License (GPL) verze 2.

Citrix Hypervisor

Jedná se o nízkonákladovou virtualizační platformu, alternativu k VMware vSphere. Citrix je podle uživatelů trochu pozadu za VMware a vyniká hlavně v oboru 3D grafiky. Vhodným kandidátem může být i v případě zastoupení kombinace virtuálních strojů se systémem Windows a Linux. V takovém případě se určitě jedná o atraktivní volbu pro malé a střední podniky. Pokud by však jeden OS výrazněji převládal, mohou lépe vyhovovat jiné virtualizační platformy.

IBM PowerVM

IBM PowerVM je určený primárně pro virtualizaci systémů AIX, IBM Linux a IBM. Dále se řadí, stejně jako VirtualBox, mezi první volby pro Oracle aplikace.

Nicméně, VMware, Citrix a další nástroje s otevřeným zdrojovým kódem mohou být vhodnější alternativou, jelikož složitost řešení IBM vyžaduje pokročilé znalosti. Řešení IBM často používají větší podniky se značným rozpočtem.

Virtuozzo

Virtuozzo je v zásadě společnost založená k poskytování komerční podpory pro platformu KVM (open source Kernel-based Virtual Machine). Do KVM přidává mnoho vylepšení, z čehož nejoblíbenější je hypervisor s otevřeným zdrojovým kódem.

Ti, kteří používají KVM, a chtějí rozšířené funkce a podporu, by měli Virtuozzo minimálně zvážit, pokud je zároveň primárním zájmem cena. Stejně jako kdokoli, kdo chce virtualizovat servery Linux. Jeho uživatelskou základnu tvoří převážně malé a střední společnosti. Virtuozzo kombinuje virtualizaci serverů se softwarově definovaným úložištěm (Sofware-Defined Storage) a kontejnerizací. Mnoho dalších poskytovatelů však mnohem více vyniká ve škálování a disponuje více funkcemi podobných VMware vSphere.