Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

Bezplatný balíček online kancelářských aplikací pro Windows servery

Online kancelářský balíček Office (do roku 2019 Office Online) je bezplatná webová verze Microsoft Office 365. Tato online kancelářská sada zcela nepochybně konkuruje Dokumentům Google, ale je také skvělou alternativou pro offline verzi Office pro stolní počítače a servery. V našem článku si porovnáme online verzi Office s tou desktopovou a Dokumenty Google, a řekneme si, proč právě tato sada je tou nejvhodnější volbou pro práci na vašem Windows serveru.

S nástupem Office 360 přešel Microsoft na nový model předplatného, které není zrovna levné. Pokud však sháníte základní nástroje pro kancelářskou práci, je tu pro vás verze zdarma, která vám pro naprostou většinu situací bohatě postačí. Pro používání Microsoft Office pro web, stejně jako např. u Google Dokumentů, budete potřebovat pouze prohlížeč a připojení k internetu. Do správy vašich dokumentů se příhlásíte pod svým Microsoft účtem na stránce office.com. Pokud účet nemáte, můžete si jej založit např. na tomto odkaze.

Ideální volba nejen pro terminálové servery

Doba covidová nám ukázala, že u některých profesí již nemusíme řešit odkud pracujeme. Mezi povolání, u kterých se dá pracovat i na dálku, patří například účetnictví, které stále více živnostníků i firem přesouvá do cloudu.

K využívání účetního systému v cloudovém prostředí potřebujete pouze notebook či stolní počítač a zejména spolehlivého poskytovatele. Brněnský ZonerCloud, který dlouhodobě vítězí ve srovnání výkonu a dostupnosti serverů, nabízí služby Cloud Server Windows a Cloud Server Ekonom pro účetní systémy Money, Pohoda, Helios a spousty dalších. Veškeré servery jsou uloženy ve vlastním korporátním datacentru v klasifikaci Tier III, data neopouštějí hranice České republiky a jsou vysoce zabezpečena. V případě problémů vám je plně k dispozici non-stop zákaznická podpora.

Do účetního systému se v jednu chvíli může přihlásit více osob a pracovat zároveň, což ocení zejména společnosti, které mají více poboček a zaměstnanci potřebují mít současně přístup k aktuálním datům. V neposlední řadě se nemusíte starat ani o zálohy serveru. V případě, že by se hardware jakkoli poškodil, o svá data nepřijdete. Přesto je vždy vhodné provádět si i vlastní pravidelné zálohy, jelikož serverová záloha nemusí vždy obsahovat ta nejaktuálnější data, neboť automatizované zálohy probíhají zpravidla až v nočních hodinách.

Vedle účetního systému však zaměstnanci ke své práci neodmyslitelně potřebují i nějaký kancelářský balíček pro správu dokumentů a práci s daty. Ať se nám to líbí nebo ne, MS Office je v oblasti kancelářských sad stále standardem. Z licenčních důvodů však není na serverech povoleno instalovat tento offline kancelářský balíček. To však neplatí pro online verzi MS Office, které je věnován tento článek.

TIP: Výčet plnohodnotných kancelářských balíčků, které je možno na váš server nainstalovat, naleznete v naší nápovědě.

Srovnání Office Online s verzí pro desktop

Největší výhodou online verze balíčku Office je, že oproti desktopovým verzím Microsoft Office je zcela zdarma. Můžete je použít na libovolných zařízeních, aniž byste museli platit za další kopie nebo se přihlásit k odběru předplacené služby Office 365. Samozřejmostí je kompatibilita se všemi nejpoužívanějšími internetovými prohlížeči jako jsou Chrome, Firefox, Safari a další.

Dříve byly Office Online daleko omezenější než Microsoft Office. Společnost Microsoft poskytovala pouze Word Online, Excel Online, PowerPoint Online a OneNote Online. Pokud jste byli závislí na jiných aplikacích, jako je Microsoft Outlook a další, měli jste smůlu.

Seznam aplikací dostupných v online prostředí Microsoft Office

Seznam aplikací dostupných v online prostředí Microsoft Office Zdroj: https://www.microsoft.com/

Desktopová verze Microsoft Office a online verze jsou dnes již téměř totožné, ačkoli některé funkce nemusí být v online nástroji k dispozici. Hlavní omezení se týká úplnosti sady funkcí. Desktopové aplikace díky umístění na pevném disku s přístupem k operačnímu systému obsahují bohatší nástroje pro vkládání složitých objektů. Faktem tedy zůstává, že žádná čistě online platforma nenabízí stejné možnosti jako lokálně nainstalovaný program, přesto je Office Online plnohodnotnou kancelářskou sadou.

Ukázka práce s aplikací Word Zdroj: https://www.zonercloud.cz/

Vaše dokumenty jsou ukládány do úložiště OneDrive (dříve SkyDrive), odkud máte data přístupná odkudkoliv, a můžete je pohodlě sdílet i se svými kolegy a upravovat dokumenty v reálném čase najednou. V základu získáte 5 GB zdarma na každého uživatele, další prostor se dá kdykoliv přikoupit.

OneDrive můžete v operačním systému Windows používat i jako síťovou jednotku pomocí aplikace OneDrive a nastavit si automatickou synchronizaci dokumentů. Pokud budete chtít pracovat se svými soubory i mimo kancelář, použijte OneDrive na telefonu či tabletu. Aplikace jsou k dispozici pro iOSAndroid.

Ukázka jednoduchého sdílení souborů přes online prostředí úložiště OneDrive Zdroj: https://www.windowscentral.com/

Jak si stojí Microsoft Office oproti Google Docs

Stejně jako MS Office, tak i webový kancelářský balíček z dílny společnosti Google je zcela bezplatný nástroj pro sdílení a úpravu dokumentů online. Oba tyto balíčky ukládají vaše soubory do online úložiště (v případě Googlu se jedná o Google Drive). Oba dva mají integrovány funkce pro sdílení a spolupráci v reálném čase. Balíček Office vyžaduje vždy připojení k internetu a funguje pouze online, na rozdíl od Google dokumentů, jejichž aplikace fungují i offline. Abyste mohli příležitostně využívat MS Office i bez připojení k internetu, musíte si zaplatit verzi pro počítače.

Zjednodušený pomocník pro výběr vhodného kancelářského balíčku Zdroj: https://www.itnetwork.cz/

Oba dva balíčky umí ukládat vaše dokumenty ve formátech souborů Microsoft Office, jako jsou .docx, .xlsx a .pptx. Soubory vytvořené v Office Online by měly vypadat stejně i ve verzi Office pro stolní počítače. Jelikož nikdo jiný nezná formáty souborů Microsoft Office lépe než samotný Microsoft, dá se předpokládat, že MS Office budou mít vždy lepší kompatibilitu než Dokumenty Google a případně další alternativy.