Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu

AMD EPYC: Základ moderní IT infrastruktury a nejvýkonnějších VPS

IT infrastruktura je klíčová pro efektivní a spolehlivý provoz velké části firem na trhu. Pravděpodobně i té vaší. Jak se o ní však starat? Jak ji zlepšovat? V IT, ale i v životě, platí, že pokud chcete budovat velké věci, je dobré je postavit na kvalitním základu. Při zlepšování vaší IT infrastruktury proto doporučujeme podívat se na onen základ výpočetní techniky - CPU.

Výkonné CPU je jedním z nejdůležitějších kroků na cestě ke zdokonalení vaší IT infrastruktury. Optimalizované, moderní a výkonné procesory zvyšují rychlost zpracování dat, snižují dobu odezvy, zvyšují produktivitu nebo energetickou efektivitu, což může vést k celkovým úsporám provozních nákladů a zvýšení konkurenceschopnosti.

Proč světové firmy investují do AMD EPYC procesorů?

Prvním a jasným indikátorem proč firmy investují do procesorů AMD EPYC je jejich výkon. Tyto procesory dosáhly již více než 300 světových rekordů a stále jich přibývá. AMD jim dokonce věnovalo samostatnou stránku na svém webu. Najít lze například prvenství v oblastech energetické efektivity, analýzy velkých dat, simulací a dalších.

4. generace AMD EPYC Zdroj: https://www.amd.com/

Není se čemu divit. Čtvrtá generace procesorů AMD EPYC má již 128 “Zen 4” jader. Ty přinášejí neuvěřitelné množství výkonu. Každé jádro je také podporováno 1 MB vyrovnávací paměti L2 Cache a na jedno CCD připadá 32 MB vyrovnávací paměti L3 cache. Procesory také podporují 12 kanálů DDR5, které mohou obsloužit až 12 TB paměti. Obsahují také rozšíření paměti CXL™ a podporu PCIe® 5.0, která nabízí až 128 linek s vysokou šířkou pásma pro nejnovější grafické a úložné technologie.

Co se týče zabezpečení, každý procesor AMD EPYC™ obsahuje AMD Infinity Guard, komplexní sadu bezpečnostních funkcí, která dokáže zajistit bezpečnost dat. Tato sada zahrnuje technologie jako je Secure Memory Encryption (SME) a Secure Encrypted Virtualization (SEV), které chrání data jak v klidu, tak při jejich zpracování. Kromě toho AMD Infinity Guard poskytuje hardwarové šifrování a další pokročilé funkce, které minimalizují riziko narušení bezpečnosti a zajišťují, že data jsou chráněna před neoprávněným přístupem a útoky.

Dalším důvodem, proč se světové firmy obrací k procesorům AMD EPYC, je jejich vynikající energetická efektivita. V dnešní době, kdy se stále více zaměřujeme na udržitelnost a snižování nákladů na provoz, hraje energetická úspornost klíčovou roli.

Díky pokročilé 7nm technologii výroby a optimalizovanému designu jádra “Zen 4” dokáží vykonat více práce na watt spotřebované energie než jejich předchůdci nebo konkurenční produkty.

S předchozím bodem souvisí také vynikající poměr cena/výkon těchto procesorů. To znamená, že firmy mohou dosáhnout zvýšení výpočetní kapacity, aniž by musely výrazně navyšovat své investice do hardwaru a energií. Procesory AMD EPYC tak představují atraktivní volbu pro široké spektrum podniků, od malých a středních firem až po velké korporace a datová centra.

Příklady odvětví, která využívají AMD EPYC™ jako součást svého podnikání

AMD vyvíjí serverová řešení pro řadu firem. Mezi významné partnery využívající AMD EPYC 4. generace patří společnosti jako Dell Technologies, Lenovo, Supermicro, Cisco, nebo Microsoft. Tyto společnosti spoléhají na řešení AMD pro provoz svých datových center, cloudových služeb, databází a analýzu dat, simulací, hyperkonvergované infrastruktury, virtualizace, síťových a telekomunikačních řešení nebo superpočítačů.

Mezi firmy využívající AMD EPYC 4. generace se řadí i ZonerCloud. Již v průběhu minulého roku jsme začali využívat AMD EPYC GENOA v našich serverech po té co jsme již řadu měsíců pracovali s AMD EPYC MILAN. Byli jsme tak prvním poskytovatelem cloudových služeb, který tuto technologii v ČR začal využívat. Vzhledem k technologické výhodě, kterou procesory EPYC představují bylo rozhodování o UPGRADU jasné.

I díky AMD procesorům patří naše servery k těm nejrychlejším na trhu. V posledním srovnání výkonu jsme předčili i světové velikány typu Microsoft nebo AWS. V provedených testech jsme získali následující výsledky:

1) Provoz webového serveru (Apache HTTP Server)

Provoz webového serveru

2) Provoz aplikačních skriptů (PHPBench)

Provoz aplikačních skriptů

3) Překlad linuxového jádra (Timed Linux Kernel Compilation)

Kernel kompilace

4) 7-Zip komprese (7-Zip Compression)

Komprese dat

5) Výkon disku (Dbench)

Provoz databáze

6) Databáze (Redis)

Databáze in-memory

Pro firmy, které chtějí mít nejvýkonnější IT infrastrukturu, ale nechtějí investovat do drahého hardwaru, nabízíme ideální řešení – VPS od ZonerCloud. Díky naším pravidelným investicím do hardwaru a práci seniorních vývojářů bude vaše IT infrastruktura postavené na kvalitním základu.