Nejvýkonnější servery Nejvýkonnější servery
Dlouhodobý vítěz
ve srovnávacích testech výkonu
Správným zabezpečením a pravidelným zálohováním dat předejdete mnoha problémům. Pro maximalizaci kontroly nad svými daty se hodí i vlastní NAS (zkratka z Network Attached Storage). Jeho výhodou je, že nemusíte platit měsíční poplatky, rychle se k němu připojíte i z domácí sítě a disponuje spoustou užitečných funkcí, které vám usnadní práci. NAS má ovšem i své nevýhody. Které to jsou a jaké existují alternativy se dozvíte v tomto článku.

NAS jsou chytrá datová úložiště pro firmy i domácnost

NAS servery fungují jako síťová úložiště. Díky možnosti propojení s různými zařízeními, se skvěle hodí k ukládání dat z vaší domácnosti či kanceláře. Největší výhodou NASu je jeho velká kapacita, kterou celou máte sami pod kontrolou.

Kapacita NAS serveru závisí pouze na vašich potřebách. Jak velké disky si pořídíte, kolik slotů budete chtít využívat a jestli využijete HDD či SSD. Volba je jen na vás.

Ačkoli je NAS velice praktický pomocník, jedné věci s ním nelze snadno předejít. V případě selhání více disků najednou můžete z vteřiny na vteřinu přijít o všechna uložená data.

Případ, kdy řada SSD disků na NAS serverech umřela ve stejnou chvíli

Není to tak dávno, kdy internetem proletěla zpráva o majitelích NAS serverů složených z SSD SanDisk Optimus Lightning II, kterým se po 4 letech, 206 dnech a 16 hodinách, tedy více méně přesně po 40 tisících hodinách disky zcela odporoučely. Problémem ale nebylo poškození buněk disků zápisem dat, jak je tomu běžné. Na každý disk z tohoto příkladu se v průběhu let logicky zapisovalo jiné množství dat.

Tuto záhadu se nakonec podařilo rozluštit. Kritická chyba se nacházela v SSD discích od společnosti SanDisk, jež byly továrními součástmi serverů u mnoha různých výrobců. Firmy jako CISCO, Dell, HP a další, které tyto disky využívaly, sice v roce 2020 vydaly bezpečnostní varování pro aktualizaci firmwaru, běžní uživatelé i mnozí administrátoři si ho ovšem vůbec nevšimli.

Součástí služeb ZonerCloudu jsou:

  • automatická a pravidelná záloha veškerých dat
  • více variant zálohování
  • zálohování do geograficky oddělené lokality
  • umístění dat výhradně v České republice
  • a další...
Cloud Disk

Také ransomware je velký problém

Ransomware je druh vyděračské praktiky, při které vám útočník zašifruje soubory a poté se domáhá určité částky pro jejich odemčení. Požadované peníze byste ale nikdy neměli platit. Hrozí totiž riziko, že vám vyděrač vaše soubory stejně přesto nepošle a naopak bude vyžadovat ještě větší částku k vyplacení.

Ransomware může zašifrovat i vaše sdílené složky na NASu. Pro takové případy je dobré mít připravené ještě jedno úložiště.

Nejlepším doplňkem SSD disků a NASu je cloud

Společnost ZONER a.s. nabízí dvě cloudová úložiště. Službu Cloud Disk od ZonerCloudu, která slouží pro ukládání jakýchkoli dat a lze ji v systémech Linux či Windows připojit jako aktivní síťovou jednotku do vašeho počítače a pracovat s ní jako s běžným lokálním úložištěm.

Jako rodinné úložiště pro fotografie a videa skvěle poslouží Zonerama. Ta je zcela zdarma, dostupná online a poskytne vám neomezený prostor pro vaše fotky a videa. Snadno si je můžete organizovat do alb a sdílet s ostatními. Mimo jiné je součástí oblíbeného fotografického editoru Zoner Photo Studio.

Zálohujte i svůj webhosting

Pokud provozujete vlastní webovou prezentaci, nepodceňujte ani zálohování vašeho webhostingu. U předního poskytovatele internetových služeb CZECHIA.COM dostanete garanci denních záloh a jejich obnovy až 30 dní zpětně. Důležitá jsou i zálohy databází a pošty, které provádíme taktéž denně a zůstávají k dispozici po dobu 30 dnů. To samé platí pro jednotlivé služby na našich Managed Serverech.